I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

25. 8. 2020

Zpravodajství

Premiéra: 25.8.2020

Výroba: 2020

REPORTÁŽE

 

Nedělní modlitba Anděl Páně

Před nedělní modlitbou Anděl Páně položil papež František otázku: Kdo je pro nás Ježíš? Odpověď na tuto otázku bychom měli dávat denně.

 

Naděje pro Libanon

Kdysi nejdůležitější chrámy řeckokatolického společenství v Bejrútu jsou dnes silně poškozené. Farnosti sv. Salvátora a sv. Basila se nacházejí v blízkosti přístavu, ve kterém došlo k ničivé explozi. Jejich kněz popisuje své pocity ve chvíli, kdy se zastavil čas.

 

Žehnání kaple v Kašavě

Novou mariánskou kapličku Na vinohrádku si postavili Valaši na konci křížové cesty v Kašavě. Na svátek Panny Marie Královny ji požehnal pomocný biskup olomoucký Antonín Basler.


Hanácké dožínky v Pivíně

Starobylé hanácké dožínky pořádá každoročně Divadelní společnost Větřák v Pivíně. Ani letos nechyběly ukázky tradičních zemědělských prací.


Obnova kostela v Žešově

Historik Marek Vařeka působí jako vysokoškolský pedagog. Kromě toho už několik roků opravuje spolu se svojí maminkou kostel sv. Cyrila a Metoděje v Žešově na Prostějovsku.


Setkání v klášteře v Hájku

Dlouholetá slavná historie františkánského kláštera v Hájku byla přerušena v roce 1950 přepadením mužských klášterů komunistickou zvůlí. Zpočátku byl místem, kam byli přiváženi mladí klerici různých řeholí. Od roku 1953 v něm bylo vojenské skladiště. V roce 1995 byl zubožený klášter vrácen františkánům. Dnes zažívá návrat k duchovnímu životu v mnoha aktivitách a setkáních.


Gentleman silnic

Stačilo málo a dálnice D5 by si na konto připsala další smrtelnou nehodu, u havarovaného auta však naštěstí zastavil Hynek Čermák. Začínající tehdy osmnáctiletý řidič nezaváhal, zraněnému pomohl a tím mu zachránil život. Za obětavý čin byl jako dvoustý řidič oceněn titulem Gentleman silnic.Z DIÁŘE

 

Milotice, 28. – 30. srpna

Pouť k Panně Marii Milotické

Pouť v Miloticích začne mší svatou a přenesením obrazu Panny Marie před oltář. Slavnostní mši svatou za obnovu rodin bude celebrovat P. Cyril Josef Komosný. Následuje farní den.


Svatý Hostýn, 29. srpna

Pouť rodin

Rodiny se také letos sejdou na pouti na Svatém Hostýně. Mši svatou u venkovního oltáře bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner. Následovat bude tradiční program pro děti.


Rožnov pod Radhoštěm, 29. srpna

Festival lidského hlasu

Čtvrtý ročník mezinárodního hudebního festivalu lidského hlasu bude v Rožnově pod Radhoštěm. Představí hudebníky různých žánrů s jedinečným hlasovým projevem. Budou i workshopy.


Třebíč, 30. srpna

Mariazellská slavnost

Mariazellská slavnost v Třebíči začne modlitbou růžence v kostele sv. Martina. Hlavním celebrantem mše svaté bude P. Marek Dunda, zazpívá Svatomartinský sbor.


Plasy, 30. srpna

Benefiční koncert

Výtěžek benefičního koncertu v Plasích podpoří obnovu zdejšího kostela Narození Panny Marie. Účinkovat bude Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena.


Jiříkov, 1. září

Slavnostní žehnání kaple a kláštera

Téměř pět roků trvala obnova kaple a kláštera sv. Karla Boromejského v Jiříkově. Slavnostní děkovnou mši svatou bude celebrovat a objekty požehná biskup Jan Baxant. V kapli vysvětí nový oltář.


Ostrava, 2. září

Masaryk a Svatá země

Dokumentární výstava Masaryk a Svatá země bude první akcí z jara odloženého festivalu Templfest. Koná se v ostravské katedrále, na vernisáži zahraje cimbálová muzika Ondřejnica.


České Budějovice, do 6. září

Boží doteky Šumavy

Na deseti místech v Českých Budějovicích jsou vystaveny fotografie Petra Moravce. Zachycují krásy Šumavy a tematicky se vztahují ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření.Reportáže z Rome reports:

Pope Francis at Angelus: The Lord will ask us to account for all dead migrants

Priest of Beirut: The Lebanese can't stand it anymore, but we have to give them hope

Zpravodajství

Premiéra: 25.8.2020

Výroba: 2020