Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Zpravodajské Noeviny

10. 9. 2020

Zpravodajství

Premiéra: 10.9.2020

Výroba: 2020

REPORTÁŽE

 

Doba stvoření 1. září – 4. října

Od 1. září do 4. října slaví křesťané všech vyznání Dobu stvoření. V jejich průběhu se zamýšlejí nad problémy životního prostředí a stvořením jako celkem. Období ohraničují velmi významná data. Prvního září slaví pravoslavná církev liturgický svátek stvoření světa. A 4. října se připomíná svátek sv. Františka z Assisi.

 

Generální audience papeže Františka

Před zahájením pravidelné středeční audience se papež pozdravil s mnoha poutníky. Delší dobu se zastavil se u dvojice, která přišla se svými pěti dětmi.

Požehnal také jejich snubní prsten. Jak řekl papež v katechezi, k překonání současné krize by se lidé a veřejné instituce neměly řídit pouze osobními zájmy.

 

Velkomoravský koncert ve Starém Městě

Přes špatné počasí přišly do Starého Města na desátý ročník Velkomoravského koncertu stovky posluchačů. Také letos při něm byla udělena cena města. Obdržel ji Luďěk Galuška za práci v oblasti archeologie a propagace Starého Města jako centra Velkomoravské říše.


Farní den v Košicích

Ve farnosti Božího milosrdenství v Košicích se konal farní den. Obdobné setkání připravují farníci už řadu let a vždycky se těší na setkání se svými kněžími u jednoho stolu.


Kurz ikonopisu v Rajhradě

Kurz ikonopisu se konal v prvních zářijových dnech v klášteře sester Těšitelek v Rajhradě. V jeho průběhu si mohl každý z účastníků vytvořit vlastní ikonu.


Nové prostory Charity Opava

Po deseti letech hledání nových vhodných prostor se Charita Opava konečně stěhuje. Slavnostní zahájení provozu je naplánované na 8. říjen, ještě před ním si vše přišel prohlédnou apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David.


Krajina ve stínu

Snímek Bohdana Slámy Krajina ve stínu je událostí letošního českého filmového léta. Premiéru měl na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a desátého září přichází hdo kin. Příběh je inspirovaný skutečnými událostmi v jihočeské vesnici Tušť, kde po válce došlo k masakru části obyvatel kvůli údajné kolaboraci.Z DIÁŘE

 

Olomouc, 13. září

Poděkování za úrodu

Slavnostní mši svatou s poděkováním za úrodu bude v olomoucké katedrále celebrovat arcibiskup Jan Graubner. Doprovodný program nabídne ukázky práce se dřevem i překvapení z vinných sklepů.


Ostrava, 14. – 18. září

Výstava fotografií a kresleného humoru

Výstava fotografií a kresleného humoru bude k vidění v ostravském divadle loutek. V rámci Pouti bez bariér představí snímky Lubomíra Pavelčáka a kreslený humor Milana Linharta.


Praha, 15. září

Koncert pro českou kněžnu

V koncertu v kostele sv. Ludmily v Praze zazní světová premiéra Mše d moll Jakuba Jana Ryby. Účinkuje symfonický orchestr Harmonia Praga pod vedením dirigenta Štefana Britvíka.


Praha, 15. září

100 let Církve československé husitské

Slavnostní setkání ke stému výročí Církve československé husitské bude v Husově sboru v Praze-Dejvicích. Budou představeny obnovené varhany a jubilejní publikace, vystoupí Musica Bohemica.


Ostrava, 15. září

(Ne)bezpečný senior

Odborná konference o problematice sociálních služeb aneb Co nám COVID 19 dal nebo vzal se uskuteční v Ostravě. Pořádá nezisková organizace Zkušení.cz.


Praha, 16. září

Poutní mše svatá ke cti sv. Ludmily

Poutní mši svatou ke cti sv. Ludmily bude v kostele v Praze na Vinohradech celebrovat strahovský opat Daniel Janáček. V závěru bude představen kalendář na výroční rok světice.


Praha, do 30. září

Ze tmy ke světlu

Fotografická výstava Jindřicha Štreita zachycuje službu vězeňských kaplanů při práci s lidmi, kteří se snaží změnit svůj život. K vidění je v Praze na Staroměstské radnici.


Praha-Řepy, do 30. září

Lidové oděvy z Čech a Moravy

Výstava v refektáři Domova svatého Karla Boromejského v Praze-Řepích představuje obrazy malované voskem a krojované panenky ze sbírky Marcely Fojtíkové. budou i komentované prohlídky.Reportáže z Rome reports:

What is “Season of Creation” and why does Pope Francis support it?

Pope Francis asks politicians to dialogue with opponents in order to overcome this crisis

Zpravodajství

Premiéra: 10.9.2020

Výroba: 2020