I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

29. 9. 2020

Zpravodajství

Premiéra: 29.9.2020

Výroba: 2020

REPORTÁŽE


Poděkování papeže Františka policistům

Papež František přijal na audienci příslušníky Inspektorátu italské policie při Svatopetrském náměstí. Tato zvláštní jednotka vznikla před 75 lety. V aule Pavla VI. se shromáždili její členové i se svými rodinami.


Národní svatováclavská pouť

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi se konala za přísných opatření proti koronaviru. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl kardinál Dominik Duka a kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Společně s nimi koncelebrovali čeští a moravští biskupové a řada kněží.


Nešpory ve Staré Boleslavi

Poutní program v místě mučednické smrti sv. Václava ve Staré Boleslavi začal už v předvečer Národní pouti. Z Pražského hradu byla s čestným doprovodem přivezena relikvie patrona naší země. Po přivítání před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a po modlitbě za vlast byla uložena v kostele sv. Klimenta. Až do nočních hodin pokračovaly modlitby nešpor.


Svatováclavské putování Prahou

Před svátkem svatého Václava prošel Prahou tradiční průvod s palladiem země české, které je po staletí jedním ze symbolů české státnosti. Procesí se vydalo z Pražského hradu přes posvátná místa staré Prahy. Průvod pořádalo Hnutí obnovy duchovních tradic ve spolupráci se staroboleslavskou kapitulou sv. Kosmy a Damiána.


Studentský Velehrad

Celostátní setkání vysokoškoláků Studentský Velehrad se koná každé dva roky. Kvůli koronaviru bylo letos přesunuto na náhradní termín a do virtuálního světa Youtube a Facebooku. Vysokoškolské katolické hnutí připravilo setkání v místech svého působení s on-line projekcemi, diskuzemi a workshopy.


Kameny zmizelých v Novém Městě na Moravě

Celosvětový projekt Kameny zmizelých neboli Stolpersteiny připomíná lidi, kteří nemají hrob, protože byli zavražděni v době holocaustu. K mnoha městům, která si takto své bývalé obyvatele připomínají, se v minulých dnech připojilo Nové Město na Moravě.


Vzpomínka na Jiřího Menzela

V rámci festivalu Febiofest se v Praze uskutečnilo setkání se vzpomínáním na nedávno zesnulého režiséra Jiřího Menzela, který stále patří k nejvíce oceňovaným tvůrcům české kinematografie. Setkání se zúčastnil i kameraman Jaromír Šofr, který s ním spolupracoval už od oskarových Ostře sledovaných vlaků.

Z DIÁŘE


Tajanov, 30. září

Výročí Jana Nepomuka Sedláka

Před devadesáti lety zemřel světící biskup pražský Jan Nepomuk Sedlák. Za významnou postavu českých duchovních dějin bude v jeho rodném Tajanově u Klatov zádušní mše a bude se i vzpomínat.


Olomouc, 1. října

Pouť policie

V olomoucké katedrále bude arcibiskup Jan Graubner celebrovat mši svatou za policisty, občanské zaměstnance a ty, kteří položili svůj život při výkonu služby. Pořádá Křesťanská policejní asociace.


Koclířov, 3. října

Žehnání základního kamene

V Koclířově se připravuje zahájení stavby, která bude přesnou kopií kaple zjevení v portugalské Fatimě. První říjnovou sobotu její základní kámen požehná biskup Jan Vokál.


Javorník, 3. října

Charitní pouť

Charitní pouť v Javorníku začne mší svatou v kostele Nejsvětější Trojice, zpívat bude místní chrámový sbor. Přátelské setkání v Domově pokojného stáří sv. Františka připomene 25 let jeho činnosti.


Třinec, 3. října

30 let Slezské diakonie

Koncert v Třinci ke třiceti letům své činnosti připravuje pro všechny příznivce Slezská diakonie. Účinkovat bude KA Quartet a Ženský pěvecký sbor Laudate. Moderuje Dagmar Bystroňová.


Plzeň, 5. října

Plzeňský varhanní festival

V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Petra Ebena a dalších mistrů i varhanní improvizace. Výstava představí obnovené varhany plzeňské diecéze.


Brno, do 8. října

Diktatura versus naděje

Po Římě a dalších italských městech je výstava o perzekuci katolické církve v Československu k vidění v brněnském kostele sv. Jakuba. Těžká léta zachycuje v širších souvislostech.


Olomouc, do 18. října

Litoměřická diecéze jako host

Výstava v arcidiecézním muzeu v Olomouci představuje umělecké poklady litoměřické galerie, muzea a biskupství. K vidění jsou hlavně gotické a barokní obrazy a plastiky nebo monstrance.

Reportáže Rome reports:

Pope Francis meets with Italian police on 75th anniversary of their foundation

Zpravodajství

Premiéra: 29.9.2020

Výroba: 2020