Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Zpravodajské Noeviny

13. 10. 2020

Zpravodajství

Premiéra: 13.10.2020

Výroba: 2020

REPORTÁŽE


Nedělní modlitba Anděl Páně

Před nedělní modlitbou Anděl Páně připomněl papež nově blahořečeného Carla Acutise. Vyzval mladé lidi, aby se jím nechali inspirovat.


Osvobození italského misionáře

Takto oznámil italský premiér osvobození kněze Luigiho Maccalliho. Působil v Mali a v září přede dvěma léty byl unesen v Nigeru. Jeho osvobození bylo výsledkem práce francouzských a italských tajných služeb.

Virtuální pouť do Guadalupe

Tento klášter ze 14. století ukrývá jeden z nejuctívanějších obrazů Panny Marie: Je domovem původní sochy Panny Marie z Guadalupe. Na její počest se každým rokem koná pouť do kláštera ve španělské provincii Cáceres.


Pandemie a život církve

Novým usnesením vlády se omezuje počet osob na hromadných akcích včetně bohoslužeb na šest. Biskupové radí, jak se mají ke covidové situaci postavit jednotlivé farnosti. Zastavili jsme se ve Slavkově u Brna.


Víno, pokora a víra

Pan Rudolf Židek s rodinou postavil křížovou cestu na vinohradu, ve kterém všichni společně pracují. V Popicích, kde žijí, také společně opravili část fary. Náročná práce na vinici ukazuje, že ve víně není jen pravda, jak se u nás říká, ale také pokora a víra


Šikmý kostel Karin Lednické

Spisovatelka Karin Lednická provedla skupinu přátel Hradeckého slunovratu místy, na kterých vznikla její kniha Šikmý kostel. Ztracené město Karvinná přímo ožívalo pod nohama a před očima všech, kteří si poutavé, ale i smutné vyprávění přišli poslechnout


Nové CD skupiny Mantaban

Pražský hostinec U kaštanu a hudební klub stejného jména byly svědkem neobvyklého křtu nového CD skupiny Mantaban. Existuje pouze v elektronické formě na webových stránkách tohoto hudebního tělesa, které spojuje folk a jazz do hudebního stylu zvaného „neonový folk“.


Katedrála v Santiago de Compostela

V roce 2018 byl v Santiagu de Compostela dokončen náročný úkol: Byly zdokumentovány detaily velkolepého vstupu do katedrály a nádhera románské stavby ze 12. století se objevila v celé kráse. Aplikace Second Canvas App, teď umožňuje prozkoumat vše, co kdysi vytvořil mistr Mateo se svými pomocníky.
Z DIÁŘE


České Budějovice, 15. října

Labyrint světa

K 350. výročí smrti Jana Amose Komenského připravilo divadlo Víti Marčíka dramatizaci jeho díla Labyrint světa a ráj srdce. Představení bude online z kostela v Českých Budějovicích.


Nýrsko, 17. října

130 let od založení hřbitova

Hřbitov v Nýrsku u Klatov v Pošumaví byl založen před sto třiceti lety. Vzpomínkové oslavy se kvůli karanténě ruší a připravená výstava bude k vidění později.


Plzeň, do 17. října

Vzdělávání pastoračních asistentů

Setkání pastoračních asistentů a dalších služebníků ve farnostech plzeňské diecéze bude netradiční: Po přihlášení mailem dostane každý přednášku či jiný text a pracovní list pro odpovědi na zadané otázky.


Plzeň, 17. října

Sobotní škola – online

Sobotní škola, kterou organizují misionáři obláti v Plzni pro dospělé a dospívající, bude kvůli koronaviru výhradně online. První setkání na dálku bude 17. října odpoledne.


Všechny farnosti, 18. října

Misijní neděle

Letošní Misijní neděle se ponese v duchu hesla z knihy proroka Izajáše: „Zde jsem, mne pošli!“. Letošní neděli u nás naplní hlavně modlitby v rodinách, bude možné také přispět na misie.


Praha, 21. října

Kosmas - 895. výročí úmrtí

Před 895 lety zemřel v Praze první známý český kronikář, známý pod jménem Kosmas. Posledních pět let života byl děkanem pražské kapituly při sv. Vítu, kde je také pohřben.


Olomouc, 23. a 24. října

Kurz duchovního doprovázení

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci zve na kurz duchovního doprovázení v online podobě. Teoretická část se otevírá i pro nové zájemce.


Klenčí pod Čerchovem, 24. října

Jindřich Šimon Baar - 95. výročí úmrtí

Před 95 lety zemřel ve svém rodišti Klenčí pod Čerchovem kněz, básník a spisovatel Jindřich Šimon Baar. V obci ho připomíná muzeum a v blízkých Výhledech památník.

Reportáže Rome reports:

The pope invites young people to follow example of Blessed Millennial Carlo Acutis

Missionary Luigi Maccalli has been set free after being kidnapped by Jihadists in Mali

Historic pilgrimage to “the other” Lady of Guadalupe becomes virtual

App reveals millimeter-sized details of Portico of Glory of Santiago de Compostela

Zpravodajství

Premiéra: 13.10.2020

Výroba: 2020