I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

20. 10. 2020

Zpravodajství

Premiéra: 20.10.2020

Výroba: 2020

REPORTÁŽE

 

Papežovo poděkování misionářům

V promluvě před modlitbou Anděl Páně na misijní neděli nazval papež misionáře Tkalci bratrství. Poděkoval jim a požádal o modlitby za ty, kteří žijí v místech, kde jim hrozí pronásledování nebo kde riskují své životy.

 

Misionáři jako stavitelé mostů

José María Viadero je členem Špitálního řádu milosrdných bratří. Prožil několik let v Libérii a byl tam i v době pandemie eboly před šesti lety.

 

Ocenění kostela v Sazovicích

Cenu Patria Nostra udělilo pražské arcibiskupství kostelu sv. Václava v Sazovicích na Zlínsku. Starostce Sazovic Editě Hrbáčkové, architektu Marku Štěpánovi a faráři P. Michalu Šálkovi ji osobně předal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.


Záchrana kostela sv. Janů v Opavě

Kostel zasvěcený sv. Janu Křtiteli a sv. Janu Evangelistovi i přes viditelné poškození zatím ještě stojí v centru Opavy. Chrám založený Přemyslovcem Mikulášem II. Opavským se nadšenci okolo festivalu Hradecký slunovrat rozhodli veřejnosti více zviditelnit a hlavně zachránit.


Adopce na dálku na Haiti

Díky projektu Adopce na dálku se daří udržet na Haiti v provozu tři školy a zprostředkovat vzdělání celkem pěti stům dětí ročně. Do projektu jsou zařazeny děti z nejchudších rodin, kterým 6 500 korun stačí na zaplacení školného, školní pomůcky a minimálně jedno teplé jídlo denně na celý rok.


Pomoc uprchlíkům v Řecku

Přes těžkosti těchto dnů dokážou naši lidé napříč republikou pomáhat druhým. Díky tomu byly 19. října vypraveny dva kamiony s humanitární pomocí, která míří do uprchlických táborů v Řecku.


Logo Světového setkání mládeže 2023

Světové dny mládeže byly sice kvůli pandemii odloženy až na rok 2023, přípravy však probíhají stále. Významná událost už má své oficiální logo. Vytvořila je 24letá disajnérka z Lisabonu Beatriz.Z DIÁŘE

 

Olomouc, 22. října

O městě, krajině, umění

Výstava O městě, krajině a umění bude v Olomouci zahájena virtuálně na internetu. Povídání s autory expozice bude možné sledovat na facebooku a záznam pak o na webu muo.cz.


Jevany, 23. října

Výlov Jevanského rybníka

Výlovy rybníků tradiční metodou nabízejí dětem i dospělým nevšední zážitky v podzimní přírodě. Nabídne je i výlov Jevanského rybníka, který spolu se čtyřmi dalšími leží v lokalitě nedaleko Prahy.


Brno, od 24. října

Náš společný domov

Nový projekt připravilo Katechetické centrum brněnského biskupství pro malá společenství, rodiny i jednotlivce. Do května budou účastníci plnit různé úkoly a také se dělit o své zážitky a zkušenosti.


Tišnov, 25. října

Zdeněk Pololáník

Před 85 lety se v Tišnově u Brna narodil hudební skladatel Zdeněk Pololáník. Jeho tvorba zahrnuje skladby koncertní i duchovní liturgickou hudbu. Na JAMU založil oddělení duchovní hudby.


Přeštice, 26. října

Jakub Jan Ryba

Před 255 lety se narodil hudební skladatel Jakub Jan Ryba. Jako učitel působil v Rožmitále pod Třemšínem, kde také zemřel a je pochován. Jeho odkaz tam každoročně připomíná hudební festival.


Dubné, od 27. října

České nebe

Přednášky prof. Martina Weise o našich světcích a světicích budou vysílány každé úterý online z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Dubné. Nejbližším tématem jsou sv. Cyril a Metoděj.


Brno, do 29. října

Sv. Marie Restituta Kafková

Svátek blahoslavené Marie Restituty Kafkové připadá podle liturgického kalendáře na 29. říjen. Do tohoto data se k brněnské rodačce modleme za ukončení pandemie koronaviru.


Krucemburk, říjen

P. Karel Bříza, malíř Jan Zrzavý

V Krucemburku na Vysočině se před 94 lety narodil skladatel, varhanář a varhaník P. Karel Bříza. Před sto třiceti lety se narodil malíř Jan Zrzavý, který je u kostela v obci pohřben.
Reportáže z Rome reports:

Pope shows gratitude for liberation of an Italian missionary on World Mission Day

Missionaries: Building bridges where no one else wants to help

Official image of WYD Lisbon 2023 is presented


Zpravodajství

Premiéra: 20.10.2020

Výroba: 2020