I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

2. 2. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 2.2.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Světový den prarodičů a seniorů

Před modlitbou Anděl Páně papež hovořil o Ježíšově autoritě, která byla jiná než autorita farizejů. V neděli také papež František oznámil ustavení Světového dne prarodičů a seniorů. Slavit se bude každou čtvrtou neděli v červenci ve vztahu k liturgické památce sv. Jáchyma a Anny.


Setkání papeže s Apoštolským tribunálem

Papež František přijal členy Apoštolského tribunálu Římské roty u příležitosti začátku jejich soudního roku. Děkan tribunálu vyjádřil svou vděčnost papeži za jeho čas i za čas jeho předchůdců, kteří je rovněž každý rok přijímali.


Centrum péče o zranitelné lidi v Římě

Být tady vždy a pro každého. Toto poselství chce římská Charita a italský Červený kříž vyjádřit otevřením nového centra, které bude poskytovat základní pomoc těm nejzranitelnějším. Nevidí lidi jako bezdomovce, vidí prostě lidi.


Přijímací zkoušky na střední školy

Ještě dříve než byli studenti přinuceni opustit školní lavice a přesunout se jen do společnosti počítačů, vznikl na Caritas, vyšší odborné škole sociální v Olomouci projekt online kurzů. Dnes je otevřen studentům i široké veřejnosti a přijde vhod třeba i žákům, kteří se rozhodují o dalším studiu.


Výročí úmrtí P. Ferdinanda Chýlka

Ferdinand Chýlek byl kněz a novinář. Založil Společenské podniky, tiskárnu pro své noviny i jiné katolické publikace. Jeho Nemocniční pokladna, pojišťovna pro kněze, měla věhlas až ve Vatikánu. O jeho smrt se postarali nacisté ale jeho dílo zničili až komunisté.


Příprava Folkových prázdnin

Pořadatelé v Náměšti nad Oslavou opět po roce začínají připravovat festival Folkové prázdniny. Stejně jako jejich příznivci se těší, že letos budou bez omezení.


Architekt Antoni Gaudí

Světově proslulý architekt Antoni Gaudí byl velice zbožný katolík. Jeho víra se viditelně odráží v detailech jeho nejvýznamnějšího díla, chrámu Sagrada Familia v Barceloně. Po vzoru středověkých katedrál vymyslel Gaudí kostel Sagrada Familia jako velkou katechezi, autentickou Bibli v kameni.
Z DIÁŘE

 

Praha, 3. února

Výročí narození Jana Blažeje Santiniho-Aichla

Na den sv. Blažeje roku 1677 se v pražské rodině kameníka italského původu narodil chlapec, následující den v katedrále pokřtěný jako Jan Blažej Santini-Aichl.


Hradec Králové, 3. února

Příběhy osobností, P. Jan Rybář

Diecézní centrum pro seniory v Hradci Králové připravilo mimořádnou online besedu s biskupem Václavem Malým. V cyklu Příběhy osobností přiblíží zesnulého kněze Jana Rybáře.


Chotěboř, 3. února

600 let od smrti husitských bojovníků

Podle starých letopisů bylo před 600 lety v Chotěboři upáleno několik set husitských bojovníků. K uctění jejich památky se uskuteční pietní akt s modlitbou, následně i na dalších místech,


Ružomberok, 3. února

Virtuální Den Otevřených dveří

Na virtuální Den otevřených dveří zve Katolická univerzita v Ružomberku. Na sociální síti bude možné klást otázky jejímu vedení a k dispozici budou rovněž zástupci jednotlivých fakult.


Česká republika, 8. - 14. února

Národní týden manželství

Patnáctý národní týden manželství bude v různých akcích a podobách probíhat v celé republice. Bude příležitostí k zamyšlení, novým inspirativním zážitkům a poznatkům i k poděkování.


Brno, do 10. února

Okem fotografa

Akce Okem fotografa probíhá v rámci Tvořivých dílen na facebooku Diecézního muzea v Brně, kam mohou účastníci zasílat své fotografie. Prvním tématem byl Sníh, každou středu přibývají témata další.
Reportáže z Rome reports:

Pope Francis institutes World Day for Grandparents and the Elderly

Pope Francis asks bishops for pastoral care of kids of annuled marriages

Caritas and Italian Red Cross open care center for vulnerable people in Rome

The architect behind the desing of la Sagrada Familia that could soon become a saintZpravodajství

Premiéra: 2.2.2021

Výroba: 2021