I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

11. 2. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 11.2.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Generální audience papeže Františka

Středeční generální audience se konala opět v knihovně Apoštolského paláce. Svou promluvu papež František věnoval „modlitbě v každodenním životě“.


Nové způsoby péče o seniory

Na Covid-19 zemřely na celém světě 2 miliony 300 tisíc starších lidí. I tuto skutečnost připomíná Vatikán v dokumentu „Stáří, naše budoucnost. Situace starých lidí po pandemii.“

 

Národní týden manželství

Národní týden manželství probíhá do 14. února. Tentokrát se zaměřuje na vztahy rodičů a dětí. Na programu patnáctého ročníku kampaně jsou online setkání, kurzy, semináře i venkovní výstavy. Veškerý program lze najít na webu týdenmanželství.cz.


Novéna u příležitosti úmrtí bl. Richards Henkese

V neděli 21. února si církev podruhé připomene liturgickou památku blahoslaveného Richarda Henkese, který zemřel na sklonku války v koncentračním táboře Dachau. P. Henkes byl členem kongregace pallotinů a do svého zatčení působil ve Strahovicích na Hlučínsku.


Škola CARITAS online

Caritas - Vyšší odborná škola sociální Olomouc je stejně jako ostatní školy bez studentů. Ti často pomáhají jako dobrovolníci v různých sociálních nebo zdravotnických zařízeních, zatímco škola se připravuje na jejich návrat a stále hledá nové možnosti online života


Soutěž Signály Awards

Rok se s rokem sešel a je tu letošní soutěž Signály Awards. Na rozdíl od jiných soutěží jí doba koronavirová příliš neublížila, neboť probíhá převážně v online prostoru sociálních sítí. A protože ji vyhlašuje ekumenický komunitní web Signály.cz, je zaměřená na zcela nové sdílení křesťanské víry.


Účast žen v životě církve

Letos v lednu Vatikán oficiálně rozšířil službu lektorů a akolytů také na ženy. Jak říká profesorka teologie na Papežské univerzitě Svatého Kříže Pilar Ríová, je to další krok kupředu. Zároveň je ale podle ní k nalezení té pravé role žen v církvi ještě dlouhá cesta.
Z DIÁŘE

 

Litomyšl, 12. února

Svatý Josef, ochránce manželství a rodiny

K zamyšlení nad životem sv. Josefa, jeho touhou žít v souladu s Boží vůlí a inspirací pro dnešní rodiny zve vikariát v Litomyšli. Večerem bude provázet o. Stanislav Tomšíček a manželé Blažkovi.


Broumov, 14. února

Virtuální prohlídka klášterní knihovny

Při živé online prohlídce knihovny broumovského kláštera zazní informace z historie i současnosti. Bude možné si prohlédnout rovněž nástropní fresky a prolistovat vzácné poklady z knihovního fondu.


Brno, 14. února

Valentinská pouť

Valentinská pouť v Brně bude v kostele svatého Michala v přímém přenosu televize Noe. Po bohoslužbě následuje přednáška Jana Špilara na téma: Vše, co jste chtěli vědět o vztazích a bojíte se zeptat.


Curych, 15. února

45 let od úmrtí Přemysla Pittera

Před 45 lety zemřel v Curychu protestantský kazatel, sociální pracovník a spisovatel Přemysl Pitter. Před válkou pomáhal opuštěným a v době okupace židovským dětem. Od padesátých let žil v exilu.


Cheb, 17. února – 23. května

Já přesto budu jásat v Hospodinu

Na dlouhodobý postně-velikonoční online seminář zve farnost Cheb. Jeho název je stejný jako motto plzeňské diecéze pro letošní rok: Já přesto budu jásat v Hospodinu.


Mariánská Týnice, do 19. března

Geometrie posvátného prostoru

Výstava v Mariánské Týnici přibližuje dílo Jana Blažeje Santiniho Aichla, který projektoval i tento poutní areál. K vidění jsou plány, geometrické analýzy a fotografie Věroslava Škrabánka.

Reportáže z Rome reports:

Pope Francis: Don’t wait for a perfect moment to talk to God

Vatican asks for new ways of caring for the elderly

Zpravodajství

Premiéra: 11.2.2021

Výroba: 2021