I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

18. 2. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 18.2.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Popeleční středa ve Vatikánu

Papež František vedl obřady Popeleční středy ve Vatikánské bazilice. Kvůli pandemii se konaly za omezené účasti věřících u oltáře Katedry. Pomni, člověče, že jsi prach a v prach se obrátíš.


Den boje proti rakovině děti

Patnáctý únor je Mezinárodním dnem boje proti rakovině dětí. Na twitteru svěřil papež František „lékaře a všechny nemocné děti Panně Marii“. Všechny požádal, „aby byli nablízku těm, kteří trpí, zejména dětem“.

 

Změny v trestním zákoníku Vatikánu

Nové Motu proprio papeže Františka upravuje vatikánský trestní zákoník. Změny se zaměřují na opětovné začlenění odsouzených do společnosti. Věznice by se měly stát místem, která vězňům pomáhají. K této myšlence se papež František vrací opětovně.


Popeleční středa na Velehradě

Popeleční středou započala čtyřiceti denní doba postní, která je přípravou na Velikonoce. Jedním z míst, kde mohli věřící přijmout znamení popelce, byla velehradská bazilika. Přijetí popelce je znamením pomíjivosti člověka a odhodlání zříci se hříchu.


Popeleční středa v Závadě

Popeleční středu prožili také věřící v obci Závada v opavském Slezsku. Letos netradičně s vojenským kaplanem, který ve farnosti vypomohl.


Vztahy mladých v době pandemie

Záběry připomínající dobu, kdy mohly děti a studenti chodit normálně do škol, se už téměř rok nedají natočit. Dlouhý čas v izolaci má vliv nejen na jejich vzdělání, ale také na navazování sociálních kontaktů a citových vztahů.


Pravidla úspěšného partnerského vztahu

Vytvořit stabilní a zdravý vztah s partnerem není vždy snadné. Ještě náročnější je udržet pocit štěstí uprostřed životních výzev dneška. Fernando Poveda sepsal deset rad, které nám pomohou úspěšný partnerský vztah vybudovat.
Z DIÁŘE

 

Hradec Králové, 20. února

100 let od smrti Josefa Doubravy

Před sto lety zemřel dvacátý biskup královéhradecký Josef Doubrava. Působil rovněž v Praze, a to i jako apoštolský administrátor pražské arcidiecéze. Napsal řadu hesel do Ottova slovníku naučného.


Olomouc, 23. února

Poselství křesťanských Velikonoc

Pracovníci olomouckého Centra pro školy zvou na online setkání, které přiblíží poselství křesťanských Velikonoc. Po skončení webináře bude možné požádat o prezentované materiály.


Online, od 24. února

Pane, nauč nás modlit se

Akce 40 dní s Biblí spočívá ve společném i osobním čtení Bible, ve studiu a rozjímání nad jejími texty v čase před Velikonocemi. Téma letošního roku zní Pane, nauč nás modlit se.


Signály.cz, 27. února

Worship Night – Alive

Online večer chval připravuje portál Signály.cz společně s kapelou Alive. Nejen mladé zve, aby se připojili modlitbou a chválovými písněmi. Bude možné sledovat na facebooku a YouTube.


Lomec, 6. března

O nemoci a výzvách pro nás, …

Postní duchovní obnovu v Lomci na téma "O nemoci a výzvách pro nás, společnost i církev" povede jáhen a nemocniční kaplan Ondřej Doskočil. Poutní kostel bude otevřený každou postní sobotu.


Praha, do 8. března

Nemějte strach!

Panelová výstava na náměstí Míru v Praze připomíná osudy čtyř osobností církve v souvislosti s cestou střední Evropy ke svobodě. Pamatuje také na roli Jana Pavla II. v procesu pádu komunismu.
Reportáže z Rome reports:

Pope on Lent: Not just about sacrifices but about discerning where our hearts are directed

Pope Francis prays for children with cancer and asks to draw near to those who suffer

Vatican modifies justice system to favor convicts’ reinsertion into society

Essential rules for a successful relationship with your partner

Zpravodajství

Premiéra: 18.2.2021

Výroba: 2021