I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

2. 3. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 2.3.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Nedělní modlitba Anděl Páně

Po nedělní modlitbě Anděl Páně papež apeloval za propuštění studentek unesených ze školy v Nigérii. Podle oznámení nigerijské vlády byly už dívky osvobozeny. Neděle byla Světovým dnem vzácných onemocnění. Papež poděkoval dobrovolníkům za pomoc rodinám, které o tyto pacienty pečují.


400 let od smrti sv. Jana Berchmanse

Velkolepý mramorový reliéf Neposkvrněného početí je jednou z hlavních uměleckých památek v římském kostele sv. Ignáce z Loyoly. Spočívají tady ostatky jednoho z nejvroucnějších obránců tohoto dogmatu, svatého Jana Berchmanse.

 

20 let Charity Jablunkov

Charita Jablunkov slaví 20. výročí svého vzniku. Začala skromně. Za vzor si vzala matku Terezu a její slova Dělat malé věci s velkou láskou. Dvacet let práce jablunkovské charity má stále širší záběr pomoci potřebným. Před pěti lety se jí například podařilo rozjet pečovatelskou službu.


Pietní akt v brněnské káznici na Cejlu

Pietní akt 25. února v bývalé brněnské káznici na Cejlu připomněl všechny oběti komunistického režimu.


Distanční výuka v Ugandě

Přesně před rokem se kvůli pandemii koronaviru uzavřely školy v africké Ugandě. Od té doby se do školních lavic vrátili alespoň žáci posledních ročníků, hodně dětí je však stále zcela odkázáno na distanční výuku. Měla by probíhat za pomoci rádia či televize.


Před apoštolskou cestou do Iráku

V roce 2014 vyhnal Islamský stát křesťany z města Baghdida, které je v Iráku známé jako Karakoš. Když se po dvou letech vrátili, nalezli budovy v tomto stavu. Teroristé město opustili, na jeho zdech však zanechali nenávistné nápisy určené křesťanům.
Z DIÁŘE

 

Olomouc, 6. března

Boží (po)volání k životu

Arcibiskupský kněžský seminář v Olomouci zve na duchovní obnovu muže od 17 do 35 let. Celodenním programem na internetu bude provázet spirituál kněžského semináře P. Vladimír Schmidt.


Granada, 8. března

Výročí narození a smrti sv. Jana z Boha

8. března se narodil i zemřel svatý Jan z Boha. Ve španělské Granadě vybudoval na vlastní náklady dům, kde se staral o nemocné a chudé. Z družiny jeho následovníků vznik řád milosrdných bratří.


Český Brod, od 8. března

Svatý týden nejen s Ježíšem v Jeruzalémě

Virtuální velikonoční výstavu připravila na svém webu farnost Český Brod. Nese název „Svatý týden nejen s Ježíšem v Jeruzalémě“. Fotografie doplní texty, ale také úkoly a hry.


Praha, 10 března

Na kafe se synodní radou

Na první online setkání se členy synodní rady zve Českobratrská církev evangelická. Diskuse o aktuálních problémech společnosti, sborů i jednotlivců bude živě na YouTube, otázky lze posílat předem.


Praha, 14. března

Výchova dětí ve víře

O výchově dětí ve víře bude přednášet vedoucí Pedagogického centra pražského arcibiskupství Marie Zimmermannová. Na videonahrávku přednášky naváže online setkání s možností dotazů.


Kašperské Hory, do 31. března

Umění současných šumavských sklářů

Galerie na radnici v Kašperských Horách připravila výstavu užitkového skla a umění novodobých šumavských sklářů. Vzhledem k situaci je možné si ji prohlédnout na webu města.

Reportáže z Rome reports:

Pope Francis at Angelus proposes fasting from gossip

Jesuits commemorate 400 years since death of St. John Berchmans

Christians in Iraq: Use the popemobile, Holy Father, we want to see you

Zpravodajství

Premiéra: 2.3.2021

Výroba: 2021