I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

23. 3. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 23.3.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Setkání papeže s misijními dobrovolníky

Papež František se setkal se zástupci Katolické organizace pro mezinárodní solidaritu FIDESCO. Organizace už čtyřicet roků pomáhá ve vzdálených zemích. Má dva tisíce dobrovolníků a koordinuje desítky charitativních projektů.


Výzva ke spolupráci muslimů s křesťany

Nedávná cesta papeže Františka do Iráku vzbudila v muslimském světě řadu pozitivních ohlasů. Papež se setkal s velkým Ájatolláhem Alim al-Sistanim, který patří k nejvyšším autoritám šíitského islámu. Muslimové ve Spojených státech toto setkání vnímají jako naplnění mise papeže Františka zapojit se do dialogu s oběma větvemi muslimského světa.


Rok svatého Josefa

Papež František  vyhlásil letošní rok rokem sv. Josefa. Na jeho svátek tak měli v Jablunkově hned několik důvodů k oslavě. Den začal v kostele společně s klienty stacionáře sv. Josefa jablunkovské Charity.


Kříže a zvony za oběti pandemie

Na památku obětí koronaviru se 22. března rozezněly v celé zemi kostelní zvony. Tichou vzpomínku na zemřelé s touto nemoci uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii. V průběhu celého roku zemřelo v souvislosti s nákazou na 25 tisíc lidí.


Web velikonoce.cz

Webové stránky velikonoce.cz jsou nabídkou i inspirací, jak se připravit na blížící se svátky a také jak je doma prožít v souladu s pandemickými opatřeními.


Začátek jara v Horní Lidči

V mrazivém větru se první jarní den sešla děvčata na Hornolidečsku k modlitbě, aby se pak chopily Mařeny a spolu s ní vynesly zimu i smrt. Na první pohled pohanský zvyk, ale dnes už zas tak pohanský není.


Péče o zdraví v době pandemie

Strach lidí z možnosti nakazit se koronavirem ve zdravotnickém zařízení stále trvá. Pravidelné prohlídky u lékaře proto ruší asi každý pátý objednaný. Kvůli nedostatečné kapacitě přetížených nemocnic se však odsouvá i mnoho plánovaných operací.
Z DIÁŘE

 

Praha, 25. března

Distanční výuka jako výzva

Distanční výuky v dobrém i špatném se bude týkat online debata centra Dominikánská 8. Hosty budou zkušení pedagogové a odborníci na vzdělávání.


Broumov, 25. března

Klášterní knihovna zblízka

Broumovský klášter zve na komentovanou online prohlídku klášterní knihovny. Zazní zajímavé informace a díky kameře bude možné si detailně prohlédnout nástropní fresky i zalistovat vzácnými svazky.


Spolek Kruh, 25. března

Debata o sakrální architektuře

V debatě o sakrální architektuře a kruhu jako tvarem, symbolem i obsahem se potkají architekt Marek Štěpán a P. Petr Okapal. Online pořádá architektonický spolek Kruh.


Praha, 27. března

Mše svatí za nenarozené děti

Mši svatou za nenarozené děti, jejich rodiče a zdravotníky bude sloužit kardinál Dominik Duka u Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Po bohoslužbě udělí požehnání těhotným ženám.


Klokoty, 27. března

Fratelli tutti

Postní duchovní obnovu se zamyšlením o. Günthera Ecklbauera nad encyklikou Fratelli tutti připravuje farnost Klokoty. K přednášce a modlitbě je možné se připojit online.


Morava, 28. března 1592

Jan Amos Komenský

Před více než čtyřmi staletími se v Nivnici nebo Uherském Brodu narodil Jan Amos Komenský. Výstava o učenci a mysliteli, pedagogovi a posledním biskupovi Jednoty bratrské bude v Praze.Reportáže z Rome reports:

Pope to solidarity organization FIDESCO: Continue to live out the Gospel enthusiastically

U.S. Muslim leader urges working closely with Christians “to bring peace and tolerance”
Zpravodajství

Premiéra: 23.3.2021

Výroba: 2021