I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

25. 3. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 23.3.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Generální audience papeže Františka

Katechezi při generální audienci věnoval papež František roli Panny Marie v dějinách spásy. Jak v promluvě v knihovně Apoštolského paláce řekl, Panna Marie je matka, proto nám pomáhá a chrání nás.


Úsporné hospodaření Vatikánu

V souvisloti s koronavirovou krizí sahá Vatikán k finančním škrtům. Z rozhodnutí papeže Františka se snižují platy kardinálů o dest procent, vedoucích a sekretářů vatikánských úřadů o 8 procent a zaměstnancům od čtvrté platové třídy výše se zastavuje pravidelné navýšení mzdy za odpracované roky.

 

30 let Charity Ostrava

Před 30.lety vznikla v Ostravě Charita. Její začátky mapoval i absolventský film otce Leoše Ryšky, ředitele televize Noe, s příhodným názvem Jdi a jednej také tak. Na oslavy dojde díky restrikcím nejspíš až na podzim, ale určitě bude na co vzpomínat


Setkání na Katolické univerzitě v Ružobmberku

V rámci setkávání s pracovníky médií debatovali studenti žurnalistiky na Filozofické fakultě Katolické univerzity v Ružomberku s jedním z jejích úspěšných absolventů.


Rekonstrukce baziliky ve Staré Boleslavi

V bazilice sv. Václava ve Staré Boleslavi probíhá rozsáhlá rekonstrukce financovaná z Integrovaného regionálního operačního programu. Práce jsou realizovány v rozsahu, jaký bazilika nezažila minimálně sto let. V jejich průběhu byly mimo jiné odhaleny původní románské prvky a zajímavá fresková výzdoba.


Světelné znečištění

Uprostřed koronavirových omezení vydala Česká astronomická společnost výzvu „Pomozte neplýtvat aneb nesvítí se někde zbytečně?“. Instituce, obce i občany vyzývá ke zvážení, zda opravdu svítíme všude rozumně a hospodárně.
Z DIÁŘE

 

Havlíčkův Brod, 27. března

Postní duchovní obnova

Postní duchovní obnovu havlíčkobrodské farnosti povede farář ve Skutči a spirituál kněží královéhradecké diecéze P. Jan Linhart. Zazní tři zamyšlení, online setkání zakončí mše svatá.


Olomouc, 28. března

Modlitba křížové cesty

Na modlitbu křížové cesty zve farnost sv. Václava v Olomouci a arcibiskupské Centrem pro kulturu. Básnický text Paula Claudela doprovodí varhany, lze se připojit na YouTube katedrály.


Praha, 31. března

Jak dnes pomáhat sobě i druhým?

Další online setkání „Na kafe s…“ se zaměří na profese a pomáhající ve zdravotnictví a sociálních službách, tedy faráře, kaplany a lékaře. Pořad bude na YouTube Ecírkev.cz, bude i prostor pro dotazy.


Praha, 31. března

Antonín Dvořák: Rusalka

Před 120 lety měla v pražském Národním divadle premiéru Rusalka Antonína Dvořáka. Dílo je považováno za klenot české opery, uvádějí ho i přední světové scény.


Panenské Břežany, do 31 března

Kněžna sv. Ludmila, …

Putovní výstava spolku Svatá Ludmila 1100 let s názvem „Kněžna sv. Ludmila. Střední Čechy, kolébka národních patronů“ se zastavila v Panenských Břežanech. K vidění je na webu muzea.


Řím, 1. dubna 1934

Svatořečení Jana Boska

Na velikonoční neděli v roce 1934 byl v Římě slavnostně svatořečen zakladatel řádu salesiánů Jan Bosko. V roce 1989 ho Jan Pavel II. prohlásil za Otce a učitele mládeže.
Reportáže z Rome reports:

Pope Francis explains why he does not consider Our Lady co-redemptrix

Pope Francis cuts cardinals’ salaries by 10 percent

Leading scientist calls to fight Tuberculosis with the same urgency as Covid-19Zpravodajství

Premiéra: 23.3.2021

Výroba: 2021