I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

15. 4. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 15.4.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Generální audience papeže Františka

Při generální audienci pronesl papež František další katechezi z cyklu o modlitbě. Nazval ji Církev jako učitelka modlitby. Jak řekl, nepřítel, ďábel, se snaží zabránit modlitbě, protože v církvi se vše rodí z modlitby. Upozornil na skupiny, které chtějí změnu v církvi, ale samy se nemodlí.


Naděje na hranici mezi USA a Mexikem

Kovidová pandemie omezila cestování téměř všude. Výjimkou je hranice mezi Spojenými státy a Mexikem. Migranti usilující o vstup do Spojených států k nim stále přicházejí. Většina z nich má za sebou nebezpečnou cestu a je bez prostředků. Kvůli pandemii teď musí na hranici čelit ještě větším výzvám.


160 let Protestantského patentu

Beskydské lesy dlouho chránily pronásledované evangelíky v Těšínském Slezsku. Scházeli se zde k tajným bohoslužbám. Definitivně je s katolickou církví zrovnoprávnil až protestantský patent před 160lety. Velikou oporou jim vždy byla a stále je Bible.


Nová socha sv. Barbory v Brně

Dopravní podnik města Brna umístil novou sochu svaté Barbory v portálu vznikajícího tramvajového tunelu, který spojí zastávku Osová a univerzitní kampus. V brněnské katedrále sochu požehnal biskup Vojtěch Cikrle.


Výstava Poezie v kostele

V pražském kostele Panny Marie Vítězné už několik let probíhá cyklus „Člověk v dialogu“. V době omezeného shromažďování nahradili zdejší karmelitáni přednášky neobvyklou výstavou: K vidění a přečtení jsou tu minimalistické básně architektky a básnířky Anny Háblové.


Kyberšikana aneb děti v ohrožení

Ve virtuálním světě se dnes děti učí i potkávají s kamarády, se kterými nemohou jít na hřiště. Zároveň výrazně přibylo situací, kdy mohou být vystaveny takzvané kyberšikaně. Před odvrácenou tváří internetu varuje edukační seriál Marty is dead. Jako první z České republiky získal nedávno mezinárodní televizní cenu Emmy.Vakcíny pro rozvojové země

Světová zdravotnická organizace a humanitární organizace vytvořily program COVAX s cílem zpřístupnit očkování zdravotníků a vysoce rizikových obyvatel v méně rozvinutých zemích. Do konce roku by mělo 92 států dostat dvě miliardy vakcín.

Z DIÁŘE

 

Řím, 18. duben 1506

Svatopetrská bazilika

Před 515 lety byl v Římě položen základní kámen novostavby Svatopetrského chrámu. Původní bazilika stála na místě, kde byl pohřben svatý Petr, už v polovině druhého století.


Hradec Králové, do 19. dubna

Nemějte strach!

Výstava o Katolické církvi a cestě střední Evropy ke svobodě je k vidění na nábřeží v Hradci Králové. Symbolicky připomíná i biskupa Karla Otčenáška, který zemřel v květnu před deseti lety.


Vídeň, 20. dubna 1913

Narozen Jan Anastáz Opasek

Před 108 lety se ve Vídni narodil Jan Anastáz Opasek, pozdější arciopat břevnovského kláštera. V padesátých letech byl vězněn, od roku 1968 do roku 1990 žil v exilu.


Svět, 24. dubna

Mezinárodní den skautek a skautů

Mezinárodní den skautů a skautek se slaví 24. dubna, na svátek skautského patrona svatého Jíří. Skautské hnutí vede své členy k plnění povinností vůči sobě, svému okolí i vyšším hodnotám.


Broumov, do 24. dubna

Sympozium ilustrace

V broumovském klášteře probíhá třetí ročník Sympozia ilustrace. Účastní se ho pět českých výtvarníků a na dálku ilustrátorka z Německa. Součástí sympozia je i doprovodný program.


Kutná Hora, 24. dubna

600 let od vypálení kláštera

Před 600 lety vypálili husité klášter v Kutné Hoře Sedlci. Výročí připomene koncert klasické hudby na YouTube kanále farnosti a červené světlo v okně v průčelí katedrály.
Reportáže z Rome reports:

Pope Francis warns of groups advocating for change in the Church without prayer

Catholic Organization Provides Hope at U.S.-Mexico Border

The challenge of distributing COVID-19 vaccines to countries in need
Zpravodajství

Premiéra: 15.4.2021

Výroba: 2021