I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Všichni jsme lidi

Kulturou proti antisemitismu

Duchovní pořady

Premiéra: 18.4.2021

Výroba: 2021

Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) pořádá letos po osmnácté akci nazvané „Kulturou proti antisemitismu“. Zatímco v dřívějších letech se lidé sešli v centru Prahy, zúčastnili se „Pochodu dobré vůle“ a v prostorách Senátu ve Valdštejnské zahradě vyslechli kulturní program k památce obětí holocaustu, letos jsme – stejně jako vloni – byli v důsledku opatření proti koronaviru nuceni přenést celý program do virtuální podoby. To mu však neubírá nic na zajímavosti, naopak díky technice můžete zhlédnout i unikátní záběry, které by při fyzickém setkání nebylo možné zprostředkovat.


Díky spolupráci s Židovským muzeem v Praze a Televizí Noe se můžete těšit na živý přenos přímo z evropsky jedinečného památníku obětí šoa – Pinkasovy synagogy, na jejíchž zdech jsou ručně napsána jména téměř 80 tisíc českých a moravských Židů, kteří se v letech druhé světové války stali obětmi nacistické genocidy a nemají svůj hrob. Ředitel Židovského muzea Leo Pavlát vás seznámí s historií tohoto památníku, na jehož vzniku se podíleli významní umělci. Evelína Merová, která jediná ze své rodiny přežila a jejíž dětský obrázek malovaný v terezínském ghettu zachycující Sněhurku a sedm trpaslíků patří též do expozice v Pinkasově synagoze, bude vyprávět část svého životního příběhu.


Program nás několikrát přenese přímo do Izraele. Uvidíte, jak se připomíná památka obětí šoa tam: na dvě minuty se zastaví celá země. Budete sledovat pietní akt přímo v památníku Jad Va-šem v Jeruzalémě a budete svědky vzniku unikátní nahrávky písně o životě, na níž se podílely stovky Izraelců všech generací. Tento úchvatný klip dokumentuje obrovskou vůli k životu, která je pro Izrael tak typická.


Na programu se budou podílet čeští umělci, kteří svou aktivní účastí podpoří myšlenku celé akce. Ukázky z knihy Eveliny Merové přečte herec Jan Potměšil, hudebně se přidá Vladimír Merta s dcerou Sárou. Leo Pavlát v rozhovoru s Mojmírem Kallusem prozradí, jak vnímá vztahy židů a křesťanů dnes.

Duchovní pořady

Premiéra: 18.4.2021

Výroba: 2021