I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

1. 6. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 1.6.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Nedělní modlitba Anděl Páně

Při nedělní modlitbě Anděl Páně mluvil papež František o tajemství Nejsvětější Trojice. Jak učí církev, jediný Bůh jsou tři osoby.


Závěr modlitebního maratonu za ukončení pandemie

Do Vatikánských zahrad připutoval z Německa obraz Panny Marie, ke které papež František dlouhodobě vyjadřuje svoji úctu. Je to obraz Matky Boží rozvazující uzly. O svátku Navštívení Panny Marie, kterým vrcholí růžencový měsíc květen, u něj papež završil nodlitební maraton za ukončení pandemie a návrat k pracovním a společenským činnostem.


Nový prefekt Kongregace pro bohoslužbu a svátosti

Novým prefektem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti jmenoval papež František jedenasedmdesátiletého arcibiskupa Arthura Roche z Anglie. Dosud se jako sekretář Kongregace zabýval například překlady liturgických textů nebo platností udělených svátostí. Dohlížel i na nový překlad modlitby Otče náš do italštiny.


Socha Panny Marie rozvazující uzly

Mše svatá s žehnáním sochy Panny Marie rozvazující uzly byla ve farním kostele svatých Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. Poté byla socha přemístěna do kostela svatého Jakuba.


Čtení Bible v Suché Lozi

V Suché Lozi na Slovácku se také v letošním roce uskutečnilo tradiční čtení Bible. Do čtyřiadvacetihodinového oblíbeného čtecího maratonu se zapojují i čtenáři ze sousedních obcí. Dosud největší počet předčítajících byl 183. Součástí události je ruční přepisování Bible.


Noc kostelů v Praze

Ve třináctém ročníku Noci kostelů se v celé republice otevřelo více než 1200 kostelů a modliteben. V Praze to byl vedle historických chrámů v centru města například také kostel Stětí sv. Jana Křtitele v Hostivaři.


Noc kostelů ve Staré Boleslavi

Ve Staré Boleslavi byla v rámci Noci kostelů otevřena kaple blahoslaveného Podivena a bazilika Nanebevzetí Panny Marie. V ní začal program mší svatou s výstavem Palladia Země České. V kapli byla mimo jiné přednáška o blahoslaveném Podivenovi.


Poezie na pilířích mostu

Poezie si někdy těžko hledá svého knižního čtenáře, a tak se za ním vydává na místa, po kterých se pohybuje a na kterých žije. Právě to je příběh básní Anny Beaty Háblové: Své verše vlastnoručně nasprejovala na betonové zdi oblouků Libeňského mostu.Z DIÁŘE

 

Osice, 3. června 1801

Narození Františka Škroupa

Před 220 lety se v obci Osice u Hradce Králové narodil František Škroup, hudební skladatel a dirigent, autor české národní hymny. Rodná obec si ho připomene v hudebním odpoledni.


Trnava, 4. – 5. června

Festival Lumen

Organizátoři zvou na koncerty Simy Martausové, Pavla Helana, Míti Bodnára a dalších.


Vranov u Brna, 5. června

Svatá Ludmila - vzor předávání víry

Duchovní obnova pro ženy se uskuteční ve Vranově u Brna. Tématem Svatá Ludmila – vzor předávání víry a křesťanských hodnot bude provázet Mons. Jiří Mikulášek.


Praha, 7. června

Koncert duchovní hudby

Komorní koncert duchovní hudby v pražském kostele svaté Kateřiny se koná k 336. výročí narození Johana Sebastiana Bacha. Zazní sólový zpěv s doprovodem flétny, violoncella a varhan.


Jakub, červen - srpen

Otevření kostela sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba v obci Jakub patří k nejzachovalejším románským památkám u nás. Následující tři měsíce bude otevřen denně s výkladem průvodce, výstavou a možností vystoupat na kostelní věž.


Plzeň, do 31. října

Církevní rok pohledem loutek

Slavnosti a události spojené s liturgickým rokem představuje prostřednictvím loutek Muzeum církevního umění v Plzni. Přibližuje hlavní křesťanské svátky i slavnosti, které se jimi řídí.


Reportáže z Rome reports:

Pope Francis says the mystery of the Blessed Trinity isn’t easy, but can be lived

Pope Francis prays Rosary for "an end to the pandemic"

Arthur Roche to succeed Cardinal Robert Sarah at Congregation for Divine WorshipZpravodajství

Premiéra: 1.6.2021

Výroba: 2021