I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

3. 6. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 3.6.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Reforma Kodexu kanonického práva

Trestní zákoník byl beze změny od roku 1983. Biskupům a soudcům v diecézích dával velkou volnost. Zneužívání nezletilých v církvi však jasně ukázalo, že nastal čas tresty za konkrétní zločiny zpřísnit.


Pronásledování Ujgurů pro víru

Pronásledování Ujgurů v Sin-ťiangu čínskou vládou označují obhájci lidských práv za genocidu. Na zločiny proti lidskosti upozornila konference, kterou pořádalo velvyslanectví Spojených států u Svatého stolce. O svých zkušenostech s represemi promluvila novinářka a Ujgurka Gulchehra Hoja.


Barokní doba v Římě

Dlouhé měsíce byla muzea v Římě kvůli pandemii zamrzlá v čase a prázdná. Teď už historické Palazzo Barberini opět otevírá dveře veřejnosti a zve na výstavu věnovanou zkoumání času a proměně jeho interpretace v období baroka.


Setkání dětí a rodin na Prašivé

„Táta, máma, holka, kluk, rodina nám není fuk“ - takové je letošní heslo tradičního setkání dětí s biskupem ostravsko-opavské diecéze na Prašivé. Tentokrát natočily pozvánku na 1. července pro své vrstevníky i rodiče samotné děti.


Postní almužna v Brně

Postní almužna v brněnské Diecézní charitě je sečtena a připravena pomáhat.


Japonská architektura v Praze

V galerii Jaroslava Fragnera v Praze je výstava ke stému výročí navázání vztahů mezi Československem a Japonskem. Na fotografiích, modelech a dokumentech pojednává o japonské architektuře. Mnohá významná japonská architektonická díla jsou v České republice k vidění poprvé. Expozici doplňuje stejnojmenná publikace.


Valašský špalíček

Valašský špalíček patří mezi nejstarší alternativní přehlídky v České republice a také se zařadil k hrstce akcí, jež se podařilo vzdor epidemii koronaviru realizovat také loni v létě. Letos by se Žerotínský zámek měl rozeznít hudbou Folk blues beat festivalu od 24. do 26. června.Z DIÁŘE

 

Maria Hilf, 4. června

Noční křížová cesta

Noční křížová cesta na Maria Hilf začne ve Zlatých Horách, první zastavení je v areálu Bohema. Další cesta vede lesem do poutního místa Panny Marie Pomocné, kde bude současně druhá křížová cesta.


Broumovsko, 5. června

Poděkování za obnovu kostelů

Slavnostní poděkování za probíhající obnovu souboru barokních kostelů bude ve Vernéřovicích s kardinálem Dominikem Dukou, v Ruprechticích a Broumově s biskupem Janem Vokálem.


Pardubice, 5. června

Den rodin a dětí

Na Den rodin a dětí v Pardubicích zve Salesiánský klub mládeže a farnost. Po mši svaté bude na hřišti pestrý program pro děti a přehlídka farních kapel. Večer zahraje skupina Timothy.


Hradec Králové, 7. června

Pokora a milosrdenství …

Královéhradecká diecéze zve na poslední online přednášku na téma „Pokora a milosrdenství - povídání o ctnostech a svatosti. Bude o životě svatého Josefa a o jeho zářném příkladu.


Sv. Antonínek nad Blatnicí, 9. června

Prosebná a děkovná mše svatá

Na mši svatou s prosbou a poděkováním sv. Antonínovi zve Společenství vdov a vdovců nejen své členy. Celebrantem v poutní kapli na sv. Antonínku bude biskup Josef Nuzík.


Plzeň, do 30. června

Srdce města, srdce diecéze

Výstava na náměstí Republiky v Plzni představuje historii a současnost katedrály sv. Bartoloměje i život kolem ní. Otevřená je také expozice v nově zpřístupněném podkroví katedrály.

Reportáže z Rome reports:

Pope Francis imposes harsher laws for abuse in the Church

For Uyghurs today, choosing faith is tantamount to choosing death

Exhibition examining time in the Baroque era opens in Rome

Zpravodajství

Premiéra: 3.6.2021

Výroba: 2021