I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

1. 7. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 1.7.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Generální audience papeže Františka

Poslední generální audience papeže před letními prázdninami byla plná emocí. Také tentokrát dostal od poutníků milé dary, třeba toto roucho ... nebo portrét… Papež pak pokračoval v novém cyklu katechezí druhým výkladem věnovaným listu apoštola Pavla Galaťanům.


Na cestě k humánnějšímu kapitalismu

Argentinské podnikatele, kteří se účastní fóra nazvaného Na cestě k humánnějšímu kapitalismu, oslovil papež svým poselstvím. Fórum pořádá Křesťanské sdružení podnikatelů, které založil Enrique Show. V současné době probíhá jeho beatifikační proces.


Česká Charita v době pandemie

Charita Česká republika představila výsledky interního průzkumu na téma Rok s covidem. Ukázaly, že uzavření nebo omezení sociálních služeb vážně zasáhlo ty nejzranitelnější. Loni na podzim se Charita stala jedinou organizací, která se starala i o covid-pozitivní.


Návrat Lipnické bible

Po 600 letech se domů vrátila Lipnická bible. Do konce srpna je hlavním exponátem výstavy na lipnickém hradě. Pochází z doby plné náboženských bojů a její tehdejší užívání oběma stranami konfliktu přivedlo současné křesťany k myšlence bohoslužby nazvané Kalich smíření.


Dvě výstavy v Diecézním muzeu v Brně

V Diecézním muzeu v Brně jsou otevřené dvě nové výstavy. K vidění budou až do 3. října.


Charitní středisko Gabriel

Charitní středisko Gabriel, komunitní centrum pro seniory v Ostravě, se po dlouhé nucené pauze opět otevřelo. Za hudebního dobrovodu je přivítali zástupci charity, kraje i církve.


Varhanní léto na Petrově

V Brně začalo Varhanní léto na Petrově. Do konce září nabídne festival v katedrále ještě sedm koncertů.
Z DIÁŘE

 

Velehrad, od 4. července

Zdravotníci, děkujeme vám

Výstava na Velehradě je poděkováním lékařkám a lékařům, sestrám a ostatním zdravotnickým pracovníkům. Fotografie pořídil nemocniční kaplan ve Zlíně, autorkou obrazů je zdravotní sestra.


Nitra, 5. července

22. ročník pouti cyklistů

Cyklistickou cyrilometodějskou pouť do Nitry pořádá slovenský Orel. Pelotony vyjedou z několika míst, hvězdicové putování vyvrcholí účastí na národní pouti v Nitře. 


Praha, 6. července

Antonín Dvořák: Lužanská mše

V koncertu ve Svatovítské katedrále vystoupí Pražský katedrální sbor se svými sólisty. Zazní Lužanská mše Antonína Dvořáka, Bartholdyho sonáta a varhanní improvizace Přemysla Kšici.


Hostěnice, 6. července

Poutní mše svatá

Tradiční poutní mše svatá se uskuteční na Ostrově sv. Klimenta v Hostěnicích u Brozan nad Ohří. Srdečně zve duchovní správce premonstrát P. Wolfgang Karel Horák.


Frýdlant n. Ostravicí, 6. července

Výročí Metoděje Dominika Trčky

Před 135 lety se ve Frýdlantu nad Ostravicí narodil Metoděj Dominik Trčka. Jako kněz byl v padesátých letech uvězněn a jako vězeň komunismu zemřel. Před dvaceti lety byl blahořečen.


Luhačovice, 9. července

Čas jsou vztahy…

Jak správně rozdělit čas mezi partnera a děti se dovědí účastníci workshopu v kostele sv. Rodiny v Luhačovicích. Setkání povedou zkušení lektoři Jakub a Dagmar Güttnerovi.

Reportáže z Rome reports:

Before hundreds of pilgrims, Pope Francis thanks his longtime driver set to retire

Pope urges entrepreneurs to invest in common good instead of hiding money in tax Havens

Zpravodajství

Premiéra: 1.7.2021

Výroba: 2021