I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

8. 7. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 8.7.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Národní pouť na Velehradě

Letošní národní pouti na Velehradě se zúčastnilo na patnáct tisíc poutníků. V závěru mše svaté byla udělena ocenění České biskupské konference. Mezi oceněnými byl také ředitel televize Noe páter Leoš Ryška.


Cyrilometodějské slavnosti v Těrchové

V Těrchové se už po dvaatřicáté slavil svátek svatých Cyrila a Metoděje. Slavnostní bohoslužbu celebroval žilinský biskup Tomáš Galis. Aby strom priniesol ovocie, musí mať dobré korene. A práve takýto názov Korene domoviny mala aj sakrálna výstava umelkyne Beáty Krasňanskej.


Z Velké Moravy až do nepaměti a zpět

Soubor fotografií Petra Francána vypovídá o dosud živých stopách svatých Cyrila a Metoděje a jejich učedníků v zemích, kterými procházeli a kde působili. Velkoformátové snímky jsou do konce prázdnin vystaveny v ostravské katedrále.


Otevření cyklostezky svatého Metoděje

Čtvrtého července byla mezi obcemi Boršice a Zlechov slavnostně otevřena cyklostezka svatého Metoděje. Požehnal ji arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Mons. Jan Graubner. Slavnostního otevření se zúčastnil také apoštolský administrátor Košické eparchie Cyril Vasil, velvyslanec České republiky při Svatém stolci Václav Kolaja a řada představitelů samospráv.


Církev v době kovidu

Jak se česká katolická církev vyrovnala s rokem, který byl tak zásadně poznamenán světovou pandemií koronaviru? Jak reagovali kněží a jak věřící? Dokázalo církevní společenství svoji roli najít i v době, kdy byla omezena možnost konání bohoslužeb a bylo znemožněno setkávání většího počtu věřících?


Koncert v Raduni

Koncert Petra Linharta na zámku v Raduni spojila charita opava a festival hradecký slunovrat s procházkou po trati na kterou nikdy nevyjely vlaky. Krásný den byl odměnou pro ty, kteří přispěli na novou motokavárnu klientů charity. V premiéře vyslechli také několik nových železničních povídek.


Festival muzejních filmů

Jako každoročně v červnu proběhl v Uherském Brodě filmový festival muzejních filmů Musaionfilm. Festivalu se zúčastnilo 47 filmů s nejrůznější tématikou od folklóru po techniku či historii a umění. Nechyběly ani filmy, na jejichž realizaci se podílela televize Noe, například dokument Expedice Rembaranka 1969.Z DIÁŘE

 

Senetářov, 10. července

Děkovná mše svatá

Za padesát let existence kostela sv. Josefa v Senetářově poděkuje při mši svaté biskup Vojtěch Cikrle. Výročí připomene i výstava o vzniku kostela, druhá expozice bude o díle Ludvíka Kolka.


Klatovy, 10. července

Koncert skupiny Elias

V koncertu skupiny Elas v Klatovech zazní hlavně americké spirituály a další písně ve vícehlasých úpravách, některé s doprovodem kytary, klarinetu a dalších nástrojů, jiné bez doprovodu.


Praha. 13- července

Cembalo v zahradě

V Praze v klášterní zahradě Fortny zazní francouzská barokní hudba v podání cembalistky Moniky Knoblochové. Bude možná také prohlídka zahrady a vnitřních prostor kláštera.


Ostrava, 16 července

Pouť k Panně Marii Karmelské

Pouť k Panně Marii Karmelské bude opět na Slezské Ostravě. Začne modlitbou růžence a ranními chválami, bude pokračovat mší svatou a přednáškou o charitním díle arcibiskupa Stojana.


Potvorov, 17. července

Hudba evropského středověku

V kostele sv. Mikuláše v Potvorově bude znít hudba vrcholného evropského středověku. Španělské, italské a další skladby přednese soubor historických nástrojů vedený Lukášem Matouškem.


České Budějovice, do 18. července

Člověk a víra

Vybrané loňské fotografie členů spolku Člověk a víra z celé republiky jsou k vidění v modlitebně církve bratrské v Českých Budějovicích. Zachycují významné události a denní život křesťanů.Zpravodajství

Premiéra: 8.7.2021

Výroba: 2021