Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Hlubinami vesmíru s dr. Martinem Schnablem

Publicistika

Premiéra: 17.10.2009

Výroba: 2008

V tomto díle cyklu Hlubinami vesmíru je hostem pořadu Mgr. Martin Schnabl, Ph.D. mladý český fyzik, který získal prestižní cenu pro mladé vědce EURYI (The European Young Investigator Awards).

Nejprve se dotkneme životní dráhy našeho hosta, který po absolvování Matematicko-fyzikální fakulty University Karlovy v Praze získal doktorát v italském Terstu. Poté působil v USA v Massachussettském technologickém institutu v tamní Cambridgi a poté pracoval v Institutu pro pokročilá studia v Princetonu nedaleko New Yorku. Do ČR se vrátil v létě 2008, aby zde ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR využil výše zmíněný grant.

Poté se blížeji dotkneme Evropského střediska jaderného výzkumu ve švýcarském Cernu, kde na obřím urychlovači částic (LHC - Large Hadron Collider) byl práve v den natáčení tohoto pořadu zahájen provoz.

Hlavním tématem však je specializace našeho hosta, kterou je tzv. teorie strun. Dr. Martin Schnabl objasňuje základy této teorie, která má vysoké ambice, a sice přiblížit se k objasnění základního článku stavby celého vesmíru.

Ke sledování zve autor pořadu Jindřich Suchánek

Pořad v archivu TV Noe

Publicistika

Premiéra: 17.10.2009

Výroba: 2008