I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

3. 8. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 3.8.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Nedělní modlitba Anděl Páně

První srpnovou neděli před modlitbou Anděl Páně varoval papež František před magickou vírou a modlářským pokušením. Papež říká, že víra motivovaná vlastními potřebami a touhami riskuje, že bude prázdná. Přijetím Ježíše do našeho života můžeme rozvíjet víru, která přesahuje vlastní zájem.


Oficiální ikona Světového setkání rodin

Vatikánský úřad pro laiky, rodinu a život zveřejnil oficiální ikonu, která bude provázet desáté světové setkání rodin v červnu příštího roku v Římě. Jejím autorem je slovinský teolog a výtvarník, jezuita Marko Ivan Rupnik.


Ukrajinské obavy z ruské invaze

Na Ukrajině se lidé obávají toho nejhoršího. Válka si od roku 2014 vyžádala dva miliony vnitřně vysídlených lidí a ničivou hospodářskou krizi. V posledních měsících sice násilí ubylo, Rusko však zvýšilo svoji vojenskou sílu podél hranic.


Vzpomínka na Sváťu Karáska

Malou vzpomínkou začal v pražském kostele U Salvátora Sváťa-fest, festival připomínající život faráře a písničkáře Svatopluka Karáska. Svou otevřenou vírou oslovoval překvapivě pestrou skupinu lidí. A právě takoví se sešli na koncertním pokračování v pražských Lahovičkách.


Pomoc zadluženým vězňům

Více než osmdesát procent odsouzených přichází do výkonu trestu s dluhy, které se jim po dobu jejich pobytu za mřížemi ještě zvyšují. Dluhy přitom patří k nejčastějším důvodům, proč se lidé do vězení opakovaně vracejí. Pomoci by mohly kurzy finanční gramotnosti, které nově začaly využívat i moderní technologie v podobě speciálních výukových aplikací.


Adopce na dálku pro děti v Indii

Program Arcidiecézní charity Praha Adopce na dálku už pomohl více než 35 tisícům dětí z nejchudších zemí světa. Z peněz dárců se financuje školní docházka i pravidelná zdravotní péče. Před pár lety se do programu zapojil také přednosta Pediatrické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze Martin Magner.


Katolická církev a film

Katolická církev a film – právě tomuto tématu se věnuje filmový cyklus Dobré světlo v pražském kině Ponrepo. Přehlídka navazuje na knihu Petra Hasana Ušlechtilý, dobrý, krásný. Jedná se o historickou studii o vztahu katolické církve ke kinematografii v první polovině dvacátého století. Publikace vyjde počátkem září.
Z DIÁŘE

 

Strážnice, 5. srpna

Bratři Čapkové …

Životní příběh bratří Čapků přibližuje přednáška pedagoga Slezské univerzity, překladatele a herce Hasana Zahiroviče. Zve Česká křesťanská akademie ve Strážnici.


Kašperské Hory, 6. - 8. srpna

Pouť Panny Marie Sněžné

Třídenní pestrý duchovní a kulturní program pouti k Panně Marie Sněžné v Kašperských Horách vyvrcholí slavnostní mší svatou. Biskup Pavel Posád při ní požehná nové zvony.


Želiv, 7. srpna

900 let premonstrátů

Oslava devíti set let řádu premonstrátů v Želivi začne slavnostní mší svatou, celebrantem bude arcibiskup Jan Graubner. Následovat bude prohlídka ambitů, atrakce pro děti a občerstvení s hudbou.


Klokoty, 7. srpna

Setkání na Orebu

Mši svatou v Klokotech bude celebrovat oblát P. Martin Sedloň. Předcházet jí bude modlitba růžence a po jejím ukončení bude následovat přednáška na téma Setkání na Orebu.


Koclířov, 7. a 8. srpna

Fatima - Capelinha

Sochu Panny Marie Fatimské pro kapli Zjevení přiveze do Koclířova biskup Tomáš Galis a další hosté ze Slovenska. V neděli pak bude pouť k patronce farnosti Koclířov i Fatimského apoštolátu.


Sněžka, 10. srpna

Svatovavřinecká pouť

Nejstarší stavbou na vrcholu nejvyšší české hory je kaple svatého Vavřince. Také v letošním roce se čeští a polští duchovní, horalé a poutníci vydají na vrchol Sněžky na poutní mši svatou.
Reportáže z Rome reports:

Pope Francis warns against “idolatrous temptation” which corrupts faith

Official image for the 10th World Meeting of Families published

Ukrainian Archbishop says his country fears possible Russian invasionZpravodajství

Premiéra: 3.8.2021

Výroba: 2021