I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

16. 9. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 16.9.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Návštěva papeže na Slovensku

Apoštolská cesta papeže Františka na Slovensko skončila, hluboké zážitky zůstávají. V Košicích navštívil papež sídliště Luník, kde žije více než 6000 lidí, hlavně Romů. Na stadionu Lokomotiva se pak setkal s mládeží. Těšil se hlavně z její odvahy a ochoty dělat dobré věci pro druhé.


Tisková konference po návštěvě papeže v Košicích

Krátce po ukončení návštěvy papeže Františka v Košicích se konala tisková konference. O své první emoce se rozdělil také košický pomocný biskup Marek Forgáč a premiér Slovenské republiky Eduard Heger.


Putování ke cti sv. Ludmily

Starobylé místo na levém břehu Vltavy, Levý Hradec, přivítalo během svatoludmilských oslav skupinu poutníků ze všech koutů republiky i všech různých vyznání a světonázorů. Společnou bohoslužbu doplnilo seznámení se s historií místa, na kterém se rodilo křesťanství naší země.


Svatá Ludmila

Svatováclavský hudební festival uvedl Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila na začátku noci, kdy byla před 1100. lety umučena.


Rekonstrukce kostela v Zahořanech

Rekonstrukce kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech u Litoměřic probíhá za vydatné pomoci zdejších obyvatel. V současné době se restaurátoři soustřeďují na průčelí kostela. Raně barokní stavba z poloviny 17. století se tak o krůček přiblížila okamžiku, kdy bude opět sloužit svému účelu. Podpořit její obnovu lze i prostřednictvím veřejné sbírky.


Moc bezmocných

Ve Valdštejnské zahradě v Praze byla zahájena výstava nazvaná Moc bezmocných. Je inspirovaná jedním z nejznámějších esejů Václava Havla, který byl přeložen do více než dvaceti jazyků. Výstava je autorskou kompozicí italských novinářů Ubalda Casotta a Francesca Magniho.


Církev a film

Vztahu katolické církve a kinematografie v první polovině 20. století se věnuje nově vydaná kniha Petra Hasana s názvem Ušlechtilý, dobrý, krásný. Publikace Národního filmového archivu se mimo jiné detailně věnuje natáčení němého velkofilmu Svatý Václav, organizaci domácí katolické filmové cenzury či budování sítě orelských kin.
Z DIÁŘE

 

Suchá Loz, 18. září

Závěr putování se sv. Ludmilou

Prázdninové putování rodin olomoucké arcidiecéze se svatou Ludmilou uzavře setkání v Suché Lozi. Po mši svaté následuje program pro rodiny s dětmi a losování vítězů prázdninového putování.


Maria Hilf, 18 září

Pouť národů

Tradiční Pouť národů se uskuteční na poutním místě Maria Hilf u Zlatých Hor. Mši svatou bude celebrovat biskup Andrzej Czaja z polské Opole a delegát ad omnia, P. Jan Czudek.


Olomouc, 19. září

Poděkování za úrodu

Slavnostní mše svatá s poděkováním za úrodu bude celebrována v olomoucké katedrále. Následuje doprovodný program s ochutnávkou vína a dalších výrobků z produkce církevních společností.


Brno, 19. září

Žehnání Cesty života

Cestu života v brněnském areálu Jámy požehná po mši svaté sekretář diecézního biskupa P. Jaroslav Čupr. Žehnání budou doprovázet verše Rudolfy Vrbecké, které složila pro jednotlivá zastavení.


Olomouc, 19. září

Antonín Dvořák: Svatá Ludmila

V olomoucké katedrále zazní velkolepé oratorium Antonína Dvořáka Svatá Ludmila. Slavnostní koncert zahájí 28. ročník Podzimního festivalu duchovní hudby.


Praha, 20. září

Tužby dospělých nebo práva dětí?

Katy Faust založila organizaci, která sdružuje děti z neúplných rodin, narozené v náhradním mateřství a vychované homosexuálními páry. Přednáška a diskuze s ní se uskuteční v Praze, Brně a Ostravě. Zpravodajství

Premiéra: 16.9.2021

Výroba: 2021