I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

30. 9. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 30.9.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Generální audience papeže Františka

Při generální audienci se papež František vyjádřil i k problémům současného světa. Odsoudil nestabilitu v severní Nigérii, kde skupiny ozbrojených banditů zabily nejméně 34 lidí. A množství únosů a projevů násilí stoupá.


Nový sekretář Mezinárodní teologické komise

Novým generálním sekretářem Mezinárodní teologické komise se stal uznávaný teolog a filosof Mons. Piero Coda. Je profesorem na institutu Sophia, který založila Chiara Lubichová.


30 let Domova svaté Rodiny

Domov svaté Rodiny v Praze už třicet let slouží lidem s mentálním postižením. U jeho založení byla Arcidiecézní charita Praha a pražské arcibiskupství. Snaha o integraci handicapovaných do života společnosti je dnes běžnou praxí. V době otevření Domova to však byl přístup zcela revoluční.


Černobyl na kolečkách

Tým poutníků, který před čtyřmi lety doprovázel do Santiaga vozíčkáře Honzu Duška, vzal vážně jeho přání navštívit Černobyl. Vůdce výpravy Petr Hirsch spustil dárcovskou kampaň, mezi odměnami pro dárce byla i možnost podpořit expedici vyšší částkou a stát se její součástí.


Žabovřeské rozmlouvání

U salesiánů v Brně Žabovřeskách pokračuje cyklus Žabovřeských rozmlouvání. Zářijovým hostem byl biskup Tomáš Holub, první vojenský kaplan v naší zemi.


70 let sboru Českobratrské církve

Pod paneláky sovětského typu z minulého století existuje bludiště protiatomových krytů. V Praze našel v jednom z nich svůj domov vršovický evangelický sbor Českobratrské církve, který v uplynulých dnech oslavil sedmdesát let své samostatné existence.


Festival Podzimní varhany

Mezinárodní hudební festival Podzimní varhany pořádá Základní umělecká škola Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí už deset roků. Vždy nabízí koncerty špičkových českých i zahraničních varhaníků.Z DIÁŘE

 

Hradec Králové, 1. října

Diecézní setkání seniorů

Diecézní setkání seniorů v Hradci Králové začne modlitbou za mladé, mši svatou bude celebrovat biskup Jan Vokál a apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo. Následují přednášky a další program.


Ostrava Poruba, 3. října 

Benefiční koncert

V kostele sv. Mikuláše bude hlavním hostem profesorka vídeňské konzervatoře církevní hudby Barbara Kajetanowicz. Výtěžek koncertu podpoří opravy kostela v Porubě a Biskupské gymnázium v Ostravě.


Praha, 4. října

Mezinárodní festival židovské hudby

Program houslisty Alexandra Shonerta a klavíristky Natalie Shonert zachycuje pouť židovských houslí z Orientu přes Evropu do současné Prahy. Koncert zahájí Mezinárodní festival židovské hudby.


Praha, 5. října

Zahájení akademického roku

Pražská Akademická farnost zahájí nový akademický rok slavnostní bohoslužbou v kostele Nejsvětějšího Salvátora. Celebrantem bude P. Tomáš Halík, hudebně doprovodí Salvátorská schola.


Brno, 5. října

Zahájení akademického roku

Slavnostní bohoslužbou začne nový akademický rok také v Brně. Pontifikální mši svaté bude předsedat biskup Pavel Konzbul. Do brněnské katedrály jsou zváni studenti i pedagogové.


Litomyšl, do 15. října

Listiny litomyšlského biskupství

V archivu v Litomyšli je otevřena výstava listin litomyšlského biskupství. Patnáct vzácných dokumentů je cenným pramenem k dějinám středověké diecéze. Biskupství zaniklo za husitských válek.
Reportáže z Rome reports:

Pope Francis urges Nigeria to guarantee the safety of all its citizens

Pope Francis names new head of the International Theological Commissio
Zpravodajství

Premiéra: 30.9.2021

Výroba: 2021