I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Ludmila!!!

Rodinný dýchánek

Hudba - vážná

Premiéra: 24.9.2021

Výroba: 2021

Muzikálové oratorium Jiřího Najvara a Jana Matouška vzniklo ku příležitosti oslavy jubilea 1100 let od umučení svaté Ludmily na Tetíně.

Muzikálově laděné dílo s názvem Ludmila!!! a podtitulem Rodinný dýchánek je koncipováno jako myšlený soudní proces s odstupem staletí, s Drahomírou jako vražedkyní, Boleslavem jako jejím obhájcem a Václavem jako advokátem své babičky Ludmily.
Tři vykřičníky v názvu odkazují na ostravské kontexty vzniku díla a jeho provedení, které bude exkluzivní - jediné v roce 2021. Jedná se o příspěvek místních umělců k oslavám velkého jubilea.
Autorem hudby je mladý lichnovský skladatel Jiří Najvar, držitel ceny OSA, autorem námětu a libreta je Jan Matoušek.
V titulní roli se představí ostravská operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová, pro kterou to bude výprava mimo hranice obvyklého žánru. Jako Drahomíra vystoupí muzikálová zpěvačka a šansoniérka Hana Fialová, svatého Václava ztvární populární zpěvák Tomáš Savka (všichni tři držitelé ceny Thálie). V roli Boleslava uvidíme Juraje Čiernika, který má zároveň na starosti režii celého kusu, ve speciální roli se představí i oblíbený herec Jiří Sedláček. Představení doprovází komorní orchestr pod taktovkou Jiřího Habarta.

Hudba - vážná

Premiéra: 24.9.2021

Výroba: 2021