I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Ludmila!!!

Rodinný dýchánek

Hudba - vážná

Premiéra: 24.9.2021

Výroba: 2021

     Jak se vám tady dýchá? Byla Ludmila opravdu ta hodná Babička? Je lepší pastýř Václav, nebo Boleslav? Má Drahomíra dobrého advokáta? Rodinný dýchánek po letech. Samé otázky. Dirigent mává, kapela hraje a soudce stále nepřichází... Drama skoro antických rozměrů nahlížené přes mlhavý opar staletí dnešní perspektivou. Čtyři herci a zpěváci v roli obětí, vrahů, žalobců i žalovaných.
     V titulní roli se představí ostravská operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová, pro kterou to bude výprava mimo hranice obvyklého žánru. Jako Drahomíra vystoupí muzikálová zpěvačka a šansoniérka Hana Fialová, svatého Václava ztvární populární zpěvák Tomáš Savka (všichni tři držitelé ceny Thálie). V roli Boleslava uvidíme Juraje Čiernika, který má zároveň na starosti režii celého kusu, ve speciální roli se představí i oblíbený herec Jiří Sedláček. Představení doprovází komorní orchestr pod taktovkou Jiřího Habarta. Autorem hudby je mladý lichnovský skladatel Jiří Najvar, držitel ceny OSA, autorem námětu a libreta je Jan Matoušek.  
    Muzikálově laděné dílo s názvem Ludmila!!! s podtitulem Rodinný dýchánek je koncipováno jako myšlený soudní proces s odstupem staletí, s Drahomírou jako vražedkyní, Boleslavem jako jejím obhájcem a Václavem jako advokátem své babičky Ludmily. Tři vykřičníky v názvu odkazují na ostravské kontexty vzniku díla a jedná se o příspěvek místních umělců k oslavám velkého jubilea. Záznam byl pořízen 24. září 2021 před Katedrálou Božského Spasitele v Ostravě při příležitosti oslav výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily.

Hudba - vážná

Premiéra: 24.9.2021

Výroba: 2021