Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Zpravodajské Noeviny

14. 10. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 14.10.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Generální audience papeže Františka

Při generální audienci otevřel papež otázku, jak přinést evangelium do jiných kultur, aniž by se zcela změnily. Toto téma spojuje s tématem svobody.


Blahořečení Jana Pavla I.

Papež František schválil blahořečení papeže Jana Pavla I., občanským jménem Albina Lucianiho. Albino Luciani byl zvolen papežem v roce 1978 jako pětašedesátiletý.


Světový den bezdomovectví

Světový den bezdomovectví vznikl na podmět humanitárních pracovníků z celého světa. Připadá na 10. říjen a připomíná se ve více než 100 zemích světa. V Uherském Brodě slavil mši svatou obětovanou za lidi bez domova místní farář Svatopluk Pavlica.


Moje slunce Mad

Příští týden vstoupí do kin animovaný film režisérky Michaely Pavlátové Moje slunce Mad. Vznikl na motivy knihy novinářky Petry Procházkové. Ukazuje, že štěstí člověk může najít i v situacích, ve kterých by to nejméně čekal.


Nové prostory Diecézní charity Brno

Biskup Vojtěch Cikrle požehnal v Brně zrekonstruované prostory Diecézní charity, které slouží širokému spektru lidí sociálně znevýhodněných včetně cizinců.


Chráněné bydlení sv. Michaela

V Brně prošlo rekonstrukcí také Chráněné bydlení sv. Michaela. Dokončení prací společně slavili představitelé města, brněnský biskup i obyvatelé domu.


Anděl Říma

Málo známý je člověk, který pomáhal papeži Piovi XII. zachránit v době druhé světové války Židy prchající před pronásledováním. Jmenoval se Pankratius Pfeiffer a bydlel pouze několik kroků od Vatikánu v budově na dnešní ulici Via della Conciliazione,
Z DIÁŘE

 

Hodslavice, 16. října

Využití církevních staveb

Konference v Hodslavicích chce vést ke sbližování občanské společnosti prostřednictvím architektury. Tamní toleranční modlitebna získala za odvážnou rekonstrukci Českou cenu za architekturu.


Božovice, 16. října

Žehnání kříže ve Skalách

Kříž svatého Huberta ve Skalách u Božovic v jižních Čechách požehná otec Roman Dvořák. Slavnost doprovodí myslivečtí trubači z Písku a zakončí ji malé zálesácké občerstvení.


Bílovice nad Svitavou, 17. října

Vitráže Bohumíra Matala

Návrh vitráží pro kostel v Bílovicích nad Svitavou vytvořil Bohumír Matal před více než šedesáti lety, k jejich realizaci však došlo až teď. Instalovány budou při slavnostní mši svaté.


Praha, 18. října

Jaromír Vogel: Opus pro Arnošta Lustiga

Mezinárodní festival židovské hudby v Praze zakončí světová premiéra symfonické skladby Jaromíra Vogela. Dílo je věnováno spisovateli, který se narodil v prosinci před 95 lety.


Tábor-Klokoty, 18. října

Nepomuk místo třikrát svaté

Přednáška České křesťanské akademie přiblíží dějiny poutních míst Nepomuk a Zelená hora. V poutním domě v Táboře-Klokotech ji přednese historik Luděk Krčmář ze Západočeského muzea.


Olomouc, 20. října

Rytíři, dámy a poutníci

Přednáška Tomáše Parmy bude o dějinách Rytířského řádu Božího hrobu jeruzalémského v českých zemích. Koná se v Arcidiecézním muzeu v Olomouci a bude spojena s prezentací knihy.
Reportáže z Rome reports:

Pope Francis says old forms of proclaiming the faith will not reach new generations

Pope Francis approves beatification of Pope John Paul I

The German priest who helped Pius XII save Jews during World War II

Zpravodajství

Premiéra: 14.10.2021

Výroba: 2021