Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Zpravodajské Noeviny

19. 10. 2021

Zpravodajství

Premiéra: 19.10.2021

Výroba: 2021

REPORTÁŽE

 

Biskupské svěcení ve Vatikánu

V bazilice svatého Petra vysvětil papež František dva nové biskupy. Jedním z nich byl papežský ceremoniář Guido Marini, který byl jmenován biskupem tortonským. Vysvěcen byl také nový sekretář Kongregace pro klérus, chilský kněz Andrés Gabriel Ferrada Moreira.


Nedělní modlitba Anděl Páně

Nedělní modlitbu Anděl Páně se papež František modlil tradičně v okně nad Svatopetrským náměstím. Tentokrát připomněl oběti bombového útoku na šíitskou mešitu v afghánském Kandaháru, zahynulo při něm více než 40 lidí.


30 let škol Evangelické akademie

Evangelická akademie a šest z jejích sedmi škol slaví v tomto roce třicáté výročí své činnosti. Jednou ze slavících škol je Konzervatoř v Olomouci. K oslavě se tu sešli bývalí i současní pedagogové, studenti a žáci spolu s představiteli církve.


Hospic sv. Alžběty v Brně

Hospic svaté Alžběty v Brně prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dostavbou. Jeho obyvatelům a budově po dokončení prací požehnal biskup Vojtěch Cikrle.


Svatá Ludmila - kněžna lidu milá

V Pálffyho paláci v Praze na Malé Straně, kde sídlí Pražská konzervatoř, byla slavnostně otevřena výstava k 1100. výročí smrti svaté Ludmily. Nese výstižný název Svatá Ludmila - kněžna lidu milá. Tvoří ji na dvě stě exponátů a potrvá do konce února příštího roku.


Hudební výlety v Nýdku

Svatováclavský hudební festival zve návštěvníky pravidelně na hudební výlety do kostelů Moravskoslezského kraje. Na koncertu v Nýdku účinkovalo Stadlerovo klarinetové kvarteto a basista Martin Gurbaľ.
Z DIÁŘE

 

Brno, 21. října

Blahoslavený Karel I.

Slavnostní mše svatá v brněnské katedrále připomene památku blahoslaveného Karla I. Hudebně ji doprovodí varhaník Petr Kolař, Dómský komorní sbor a mužský sbor Láska opravdivá.


Plzeň, 22. října

Výročí kostela sv. Jana Nepomuckého

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Plzni posvětil před sto deseti lety pražský arcibiskup kardinál Lev Skrbenský. Farnost si výročí připomene při mši svaté, kterou bude celebrovat P. Jakub Holík.


Brno, 23. října

Mše svatá za hrdiny maďarského povstání

Mše svatá v Brně připomene hrdiny maďarského povstání v roce 1956. Hlavním celebrantem bude pomocný biskup ostřihomsko-budapešťský Ferenc Cserháti. Následuje koncert duchovní hudby.


Praha, 23. října

Mše svatá za oběti Heydrichiády

Zádušní mše k uctění památky vlastenců a dalších obětí heydrichiády, zavražděných v koncentračním táboře Mauthausen, se uskuteční v pražské katedrále. Celebrantem bude kardinál Dominik Duka.


Plasy, 23. října

Plaský varhanní podzim

Poslední koncert varhanního festivalu v Plasích bude věnován vzpomínce na všechny oběti koronaviru i další zesnulé. V obnoveném kostele Nanebevzetí Panny Marie bude na varhany hrát Aleš Nosek.


Brno, 24. října

Petr Fiala: Křest svaté Ludmily

K 1100. výročí úmrtí svaté Ludmily přednese Český filharmonický sbor Brno oratorium skladatele Petra Fialy Křest svaté Ludmily. Zazní také vybrané sbory z Dvořákova oratoria Svatá Ludmila.
Reportáže z Rome reports:

Pope Francis ordains Guido Marini, asks bishops to spend more time in prayer


Zpravodajství

Premiéra: 19.10.2021

Výroba: 2021