I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

8. 2. 2022

Zpravodajství

Premiéra: 8.2.2022

Výroba: 2022

REPORTÁŽE


Setkání papeže se seminaristy

Při audienci pro Papežský lombardský seminář papež studentům doporučil, aby věnovali pozornost lidskému utrpení. Papež je požádal, aby šli otevřenou cestou do všech koutů světa. A aby byli milosrdní, když budou zpovědníky. I oni budou vděčni, když jim kněží, při jejich zpovědi projeví milosrdenství. Vyzval je i k budování mostů mezi lidmi.


Řeckokatoličtí duchovní na Ukrajině

V čase, kdy Ukrajinou prostupuje strach a obavy z možné ruské invaze, pořádala organizace Církev v nouzi virtuální konferenci o zkušenostech církve z osmi let ozbrojeného konfliktu v této zemi. Situaci popsal hlavní představitel ukrajinské řeckokatolické církve arcibiskup Svjatoslav Ševčuk. Přiblížil, jak církev a další náboženské instituce reagují.


Vzdělávání v Římě

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy spolu s papežským liturgickým institutem v Římě připravila pro kněze studium katolické liturgie. Ale za jejím poznáním přijíždějí do Říma třeba i hodně mladí lidé.


Třicet let Diecézní charity Brno

Diecézní charita Brno pomáhá lidem už třicet roků. Rodičům samoživitelům, rodinám v tísni, seniorům, lidem bez domova a těm se zdravotním postižením, cizincům v nouzi, nevyléčitelně nemocným i mnoha dalším.


Milostivé léto

Posledního ledna skončilo Milostivé léto, které přineslo lidem v exekuci naději na lepší život. Na pomoc zodpovědným dlužníkům vyhlásila Arcidiecézní charita Praha speciální sbírku, která pomohla tam, kde to dávalo smysl a kde už vlastní síly dlužníkovi nestačily.


Banát na Soláni

Opavský rodák Dalibor Bednář se věnuje fotografování od osmnácti let. Zásadně používá film, jeho fotky se tak na instagramu nevyskytují. V současné době lze jeho snímky z rumunského Banátu vidět ve Zvonici na Soláni.


Světy české animace

V pražské Holešovické tržnici je otevřená jedinečná výstava nazvaná Světy české animace. Představuje 75 let oboru, který tvoří loutkové, kreslené i počítačově vyrobené filmy. Expozice zve do fascinujícího světa animovaného filmu a jeho tvůrců.
Z DIÁŘE

 

Brno, 11. února

Pouť nemocných a zdravotníků

Jedna z poutí nemocných, zdravotníků a jejich přátel se bude konat v kapli fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Mši svatou bude sloužit nemocniční kaplan augustinián Jozef Ržonca.


Ktiš, 11. – 12. února

Inspiro pro ministranty

Ve středisku mládeže na Ktiši se setkají ministranti z farností českobudějovické diecéze. Dovědí se více o liturgii a načerpají mnoho inspirací pro svoji službu u oltáře.


Ústí nad Labem, 11. - 13. února  

Hranice - spojují nebo rozdělují?

Jak změnila covidová situace vnímání hranic mezi státy? Také na tuto otázku odpoví česko-německá konference v Ústí nad Labem. Pořádá ji a zve Sdružení Ackermann-Gemeinde.


Praha, 12. února

Pouť ke sv. Valentinu

Tradiční Pouť ke sv. Valentinu se koná na Vyšehradě. Duchovním programem bude provázet vyšehradský kanovník Mons. Aleš Opatrný, mši svatou bude celebrovat P. Michal Němeček.


Příbor, 12. února 

Pouť všech zamilovaných

Tradiční pouť bude i v kostele svatého Valentina v Příboře. Mši svatou hudebně doprovodí Pavel Helan a varhaník Martin Monsport. Následuje koncert a přednáška Marie Varechové.


Velehrad, 13. února

Zimní pouť

Na Velehradě bude ponti­kální mši svatou k 1153. výročí úmrtí svatého Cyrila slavit olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Odpoledne se bude konat valná hromada Matice velehradské.
Reportáže z Rome reports:

Pope Francis explains what type of priest the Church needs

Leader of Ukrainian Greek Catholic Church: Our priests and nuns will stay with our people

Zpravodajství

Premiéra: 8.2.2022

Výroba: 2022