I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

31. 3. 2022

Zpravodajství

Premiéra: 31.3.2022

Výroba: 2022

Reportáže


Ukrajinské děti na Moravě

Obec Loukov má s pomocí lidem postiženým válkou více než stoleté zkušenosti. Prvním uprchlíkům pomáhala už za první světové. Díky dlouholeté spolupráci s arcidiecézní charitou Olomouc tentokrát nabídla azyl dětskému domovu z Ukrajiny.


Společná hodina náboženství

V Babicích nad Svitavou měly ukrajinské děti společnou hodinu náboženství s českými.


Ukrajinští uprchlíci mezi námi

Situace na Ukrajině vyvolala v České republice nebývalou vlnu solidarity. Od začátku ruské invaze k nám přišlo podle odhadů na tři sta tisíc uprchlíků. Téměř polovinu z nich tvoří děti. V drtivé většině případů jsou zcela odkázaní na naši pomoc. Jejich rychlé začlení do společnosti je klíčové nejen pro ně samotné, ale také pro celou naši společnost.


Výstava Svědkové lidskosti

Svědkové lidskosti je název výstavy v opavské konkatedrále. Představuje deset osobností z česko-německého prostředí doby nacismu, které pro svou víru a občanské postoje byly zavražděny. Doplňují je oběti totality z řad duchovních nynější ostravsko-opavské diecéze.


Den počatého dítěte v Košicích

V Košicích se slavil svátek Zvěstování Páně také jako Den počatého dítěte. Slavnostní mše svatá byla za účasti mnoha věřících celebrována v Dómu sv. Alžběty.


Nová cesta na Svatý Hostýn

V březnu se začala stavět nová přístupová cesta k poutnímu areálu na Svatém Hostýně. Dokončena bude ještě letos. Stavbu slavnostně požehnal arcibiskup Jan Graubner.


Jeden svět v Uherském Hradišti

Jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni je už více než dvacet roků festival Jeden svět, mimo jiné držitel čestného uznání organizace UNESCO za výchovu k lidským právům. Letos opět zavítal také do Uherského Hradiště.

Diáře


Brno, 2. dubna

Diecézní setkání pro rozvedené

Diecézní setkání pro rozvedené pořádá Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně. Nabídne přednášky z psychologie a církevního práva i možnost sdílení a duchovní podporu.


Olomouc, 2. dubna

Přenesení ostatků čtyř osobností

Do katedrály v Olomouci budou přeneseny ostatky čtyř významných osobností, které město za svého života navštívily: Jan Pavel II., Matka Tereza, Adam Chmielowský a Karel Habsburský.


Uherský Brod, 2. dubna

Pocta Komenskému

Den brněnské diecéze církve Československé husitské bude v chrámu Mistra Jana Husa v Uherském Brodě. Začne bohoslužbou, následovat bude přednáška Tomáše Butty. Odpoledne bude koncert.


Soběchleby, 2. dubna

Ježíš Kristus ve velikonočních obřadech

Na duchovní obnově v Soběchlebích bude přednášet ředitel Centra Aletti a profesor teologické fakulty P. Pavel Ambros na téma Osoba Ježíše Krista v obřadech velikonočního třídenní.


Svatá Hora, 3. dubna

Postní koláč

Aukce domácích pekařských výrobků se bude konat na Svaté Hoře. V ambitech poutního areálu bude možné výrobky zakoupit, ale také je do aukce darovat. Výtěžek bude věnován na obnovu soch.


Ludgeřovice, 3. dubna

Koncert pro přátele z Ukrajiny

Pro přátele Ukrajiny bude v Ludgeřovicích hrát a zpívat písničkář Pavel Helan. Koncert se uskuteční v kostele svatého Mikuláše a výtěžek pomůže uprchlickým rodinám, které jsou v obci ubytovány.


Zpravodajství

Premiéra: 31.3.2022

Výroba: 2022