I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

12. 4. 2022

Zpravodajství

Premiéra: 12.4.2022

Výroba: 2022

Reportáže


Květná neděle ve Vatikánu

Papež František zahájil Svatý týden liturgií Květné neděle na Svatopetrském náměstí. V krátké promluvě před závěrečnou mariánskou modlitbou papež připomněl krutost války a utrpení lidí na Ukrajině.

Pomoc polské Charity uprchlíkům

Polská Charita byla v první linii poskytování humanitární pomoci Ukrajincům poté, co byla jejich země v únoru napadena.


Čtení Bible v průběhu 24 hodin

Projekt s názvem „Čtení Bible v průběhu 24 hodin“ se v postní době koná pravidelně v řadě evropských měst. Letos poprvé se uskutečnil také v Opavě. V konkatedrále se ve čtení vystřídalo na sto padesát lidí různých věkových kategorií a sociálních vrstev.


Diecézní setkání mládeže

Už po dvaatřicáté se před velikonočními svátky setkali mladí lidé z brněnské diecéze se svým biskupem.


Básníci pro Ukrajinu

Benefiční autorské čtení nazvané Básníci pro Ukrajinu se uskutečnilo v refektáři pražského Dominikánského kláštera. V rámci večera vyjádřili umělci svou podporu napadené zemi. Jednou z účinkujících byla ukrajinská básnířka Julia Kručak, která nedávno uprchla z ostřelovaného Kyjeva. Zazněla také současná hudba vyučujících a studentů Hudební akademie múzických umění.


Zdobení kraslic v Uherském Brodě

Po dvouleté odmlce mohli návštěvníci muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě opět navštívit předvelikonoční dílny lidových výrobců. K vidění byly různé techniky zdobení kraslic, některé si bylo možné i vyzkoušet. Program zpestřilo vystoupení žáků základní umělecké školy.

Valášek v Trezoru přírody

Folklorní soubor Valášek z Horní Lidče měl svou premiéru v Trezoru přírody. Nové multifunkční centrum bude svým návštěvníkům přibližovat nejen přírodu, ale i valašské tradice a zvyky.

Diáře


Nový Jičín, 12. dubna – 31. května

Karel Kryl - Doteky života

Před 82 lety se v Kroměříži narodil Karel Kryl. Nový Jičín, odkud rod Krylů pochází, si písničkáře, básníka a publicistu připomíná výstavou amatérských fotografií a texty z tisku.


Frýdlant nad Ostravicí, 14. dubna

Dobrý den nad Ostravicí

Benefiční festival ve Frýdlantu nad Ostravicí nabízí koncerty různých žánrů na čtyřech scénách, výstavu výtvarných prací, dokumentární minimaraton a mnohé další. Výtěžek pomůže ukrajinským dětem.


Ostré, 15. dubna

Křížová cesta pro rodiny s dětmi

Na vrchu nad obcí Ostré u Úštěku je barokní poutní areál. Na Velký pátek dopoledne se v něm uskuteční křížová cesta pro rodiny s dětmi s litoměřickým biskupem Janem Baxantem.


Frýdek-Místek, 15. dubna

Zpívané pašije

Součástí pestrého velikonočního programu na náměstí v Místku budou tradiční trhy s rukodělnými výrobky i zpívané pašije. Začnou v poledne a zapojí se do nich scholy z farnosti Frýdek.


Loket, 17. dubna

Žehnání nového zvonu

Po osmdesáti letech bude mít kostel svatého Václava v Lokti nový zvon, odlitý v dílně Leticie Dytrychové. Při mši svaté ho požehná velmistr řádu Křížovníků s červenou hvězdou P. Josef Šedivý.


Brno, do 24. dubna

Velikonoční festival duchovní hudby

Po dvouleté odmlce se do Brna vrátil Velikonoční festival duchovní hudby. V sakrálních prostorách budou znít díla mistrů v přednesu našich i zahraničních vynikajících interpretů.

Reportáže Rome reports:

Pope Francis calls for "Easter truce" in Ukraine on Palm Sunday

Caritas Poland: We are making 40,000 sandwiches each day for Ukrainian refugees


Zpravodajství

Premiéra: 12.4.2022

Výroba: 2022