I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

28. 4. 2022

Zpravodajství

Premiéra: 28.4.2022

Výroba: 2022

Reportáže


Generální audience papeže Františka

Při generální audienci pokračoval papež František v cyklu katechezí o hodnotě stáří a starých lidí. Tentokrát se zamyslel nad biblickou postavou Rút, která po smrti svého manžela zůstala se svou tchyní. Jak řekl, Rútino podobenství osvětluje krásu rodinných vazeb, které vznikají na základě vztahu mezi manželi, ale které toto pouto přesahují.


Zlepšení vietnamsko-vatikánských vztahů

Jak informovalo vatikánské tiskové středisko, jednaly v Hanoji delegace Vietnamské republiky a Vatikánu. Mimo jiné se teď uvažuje o zřízení úřadu papežského vyslance se sídlem v Hanoji.


Cesta světla v Košicích

V předvečer svátku Božího milosrdenství byl v Košicích připravený noční program nazvaný Cesta světla. Účinkující v něm věřícím přiblížili příběh Ježíšovy lásky k nám.


Pokojný přístav v Opavě

Za patnáct let existence posloužil opavský mobilní hospic Pokojný přístav téměř dvěma tisícům nevyléčitelně nemocných. Profesionální tým zdravotních sester a lékařů umožnil rodinám doprovodit svého blízkého na sklonku života v prostředí, které zná a má rád.


Neprůstřelné vesty pro Ukrajinu

Malá firma z pražských Vršovic, která obvykle vyrábí precizní kožené opasky, kabelky či peněženky, začala nově šít i neprůstřelné vesty pro Ukrajinu. Zatím jich ušila stovky, ale potřebných by byly desítky tisíc. Práci tu našlo patnáct ukrajinských žen, které ruská invaze vyhnala z jejich domovů.


Před výročím orelského sletu v Brně 

Před sto lety se v Brně uskutečnil orelský slet. Účastnily se ho delegace z Ukrajiny, Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Francie, Belgie a Švýcarska i Katoličtí sokoli z Ameriky. Na červen se připravují oslavy stého výročí velkolepé události.


Šaty dělají člověka

Pražský evangelický kostel U Martina ve zdi prožil neobvyklé nedělní odpoledne. Střídaly se v něm folklórní písně a kroje s tradičními oděvy různých náboženských kultur včetně liturgických oděvů křesťanských církví. Módní přehlídka nazvaná Šaty dělají člověka zahájila Týden proti rasismu.Diáře


Lomec, 30. dubna

Národní pouť za hospice

Národní pouť za Boží pomoc, ochranu a požehnání pro hospice se koná v poutním místě Lomec u Vodňan. Hlavním celebrantem mše svaté bude pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer.


Ostrava, 30. dubna

Ekumenická bohoslužba

Památku vojáků padlých při osvobozování Ostravy před 77 lety připomene ekumenická bohoslužba v kostele svatého Václava. Hudbou ji doprovodí hráči Janáčkovy filharmonie a barytonista Roman Janál.


Jánské Lázně, 30. dubna - 6. května

Něco se mění, něco zůstává

„Něco se mění, něco zůstává“, tak zní téma jarního setkání laiků českobratrské církve evangelické. Koná se v Jánských Lázních a obsáhne biblický program, přednášky, bohoslužby, koncert i výlet.


Skoky, 1. května 

Českoněmecká pouť porozumění

Prvomájová českoněmecká pouť porozumění bude opět ve Skokách u Žlutic. Začne procesím, poutní mši svatou bude celebrovat P. Filip Zdeněk Lobkowicz. 


Lázně Bělohrad, 1. května

Slavnostní mše svatá

Součástí oslav tří set let od povýšení Bělohradu na městečko bude i slavnostní mše svatá. V kostele Všech svatých ji bude celebrovat královéhradecký pomocný biskup Josef Kajnek.


Broumov, 1. května

Krása dialogu

Předehrou festivalu Za poklady Broumovska bude komponovaný večer hudby a veršů. Účinkovat bude hobojista Vilém Veverka a herečka Vilma Cibulková, která přednese Shakespearovy sonety.


Zpravodajství

Premiéra: 28.4.2022

Výroba: 2022