Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Zpravodajské Noeviny

5. 7. 2022

Zpravodajství

Premiéra: 5.7.2022

Výroba: 2022

REPORTÁŽE

Primiční mše svaté

Na začátku léta celebrují nově vysvěcení kněží své primiční mše svaté. Slouží je ve farnostech, ze kterých pocházejí. Olomoucká arcidiecéze bude mít čtyři nové kněze. V těchto dnech se za nimi vydávají štáby televize Noe, aby se pak mohly o slavnostní chvíle rozdělit s vámi, našimi diváky.


Vzpomínka na kardinála Františka Tomáška

Před sto lety, 5. července 1922, udělil arcibiskup Antonín Cyril Stojan jáhnům olomoucké arcidiecéze kněžské svěcení. Jedním z nich byl pozdější významný katecheta a kardinál František Tomášek.


Předsednictví České republiky v Radě Evropy

Prvního července převzala Česká republika od Francie půlroční předsednictví v Radě Evropy. O významu i obsahu důležitého zadání v současné nelehké době hovořil s Kateřinou Rózsovou bývalý europoslanec Pavel Svoboda v pořadu V souvislostech.


Národní památník hrdinů heydrichiády

Jedním z kostelů zasvěcených svatým Cyrilu a Metodějovi je pravoslavný chrám v Reslově ulici v Praze. Před osmdesáti lety se zapsal do našich novodobých dějin jako místo posledního boje československých parašutistů s německou přesilou po úspěšném útoku na Heydricha. Jejich boj tu dnes připomíná Národní památník hrdinů heydrichiády.


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Do 9. července hostí Karlovy Vary 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Od roku 1994 na něm působí také ekumenická porota. Záštitu nad setkáním s jejími členy převzal plzeňský biskup Tomáš Holub a synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Pokorný.
Z DIÁŘE

 

Strážiště, 9. července

Radost v baroku

Radost v baroku bude možné zažít v kostele svatého Martina ve Strážišti: Duchovní hudba z období české renesance a baroka zazní v přednesu vokálně - instrumentálního souboru Dyškanti.


Kuks, 9. července

Koncert Hudebního léta

Mezinárodní festival Hudební léto Kuks pokračuje koncertem sólisty Vídeňské opery Jörga Schneidera a varhaníka Wolfganga Kogerta. Zazní díla stará i světová premiéra současného autora.


Chroboly, 9. července

Malá lesní pouť

Tradiční malá lesní pouť se opět uskuteční v Chrobolech u Prachatic. V kapli Panny Marie Lurdské ji zahájí slavnostní poutní mše svatá, odpoledne vystoupí flétnové uskupení Flauto Contento.


Klatovy, 9. - 10. července

Pouť k Panně Marii Klatovské

Součástí pouti k Panně Marii Klatovské je i poutní procesí městem, mše svatá bude v arciděkanském kostele. Po oba dny bude staročeský trh na náměstí a přehlídka folklorních souborů.


Jeseník, 12. července

Jana Boušková: Královna harfa

V  rámci festivalu Klášterní hudební slavnosti uvede harfistka Jana Boušková v lázních Jeseník nastupující generaci českých hráček na harfu. V pestrém programu zazní díla řady autorů.


Polná, 15. července

Výročí narození P. Josefa Toufara

Sto dvacet let od narození Josefa Toufara si připomenou nejen farníci v Polné. Bohoslužbu s poděkováním za svědectví jeho života bude slavit P. Petr Beneš, bude i koncert duchovní hudby a další program.


Holešov, do 28. srpna

Panenky Aleny Dynkové

V Holešově na zámku má světovou premiéru velká kolekce ručně vyráběných panenek Aleny Dynkové z Valašských Klobouk. Při šití jejich oblečení se autorka inspiruje valašským folklorem.


Hradec Králové, do 1. září

Biograf u dvou přátel

Letní promítání filmů s doprovodným programem pořádá v Hradci Králové společnost „Skok do života“. Její hlavní náplní je poskytování sociálních služeb pro dospělé s hendikepem.

Zpravodajství

Premiéra: 5.7.2022

Výroba: 2022