I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

2. 8. 2022

Zpravodajství

Premiéra: 2.8.2022

Výroba: 2022

Reportáže


Madona z Klobouk na výstavě v Brně

Nejstarší dřevěná socha Panny Marie je vystavena v Diecézním muzeu v Brně.


Jánošíkovy dny v Terchové

V Terchové se konal jubilejní šedesátý ročník folklorního festivalu Jánošíkovy dny.


Cesta smíření mezi Araby a Židy v Izraeli

V posledních několika letech se na Blízkém východě, zejména v Izraeli, objevuje nový společenský fenomén, mnohými považovaný za částečně skryté tajemství. Je to dosud nevídané sbližování mezi některými Araby a Židy. V době napětí a mnoha konfliktů je velmi dobrá zpráva, že tyto dvě skupiny obyvatel v Izraeli k sobě nacházejí zcela novou cestu.


Japonské zenové obrazy v Praze

Národní galerie v Praze poprvé představuje část výjimečné kolekce zenové malby a kaligrafie, kterou jí věnoval nizozemský sběratel Felix Hess. Obsahuje více než pět set uměleckých děl, v Salmovském paláci jich bude do počátku října ve dvou obměnách vystavena více než desetina.


Domov sv. Anežky České v Berouně

Domov svaté Anežky České v Berouně poskytuje zázemí a profesionální péči seniorům, kterým vstoupila do života demence. Domov nedávno oslavil deset let od svého založení. Díky vlídnému přístupu pečovatelek a pečovatelů i bezpečnému prostředí jsou tu jeho obyvatelé téměř jako doma.


Příběh mince

Na nádvoří Vlašského dvora v Kutné Hoře mohou diváci v letních měsících vidět jedinečné představení, jehož hlavním tématem je pražský groš. Příběh mince je situován přímo do míst, kde se razilo uznávané středověké platidlo. Vychází z pověstí a historie bývalého královského města.
Diáře


Praha, od 2. srpna

Genocida Romů za II. světové války

K mezinárodnímu Dni romského holokaustu byla v Národním památníku v Praze otevřena výstava o genocidě Romů za II. světové války. V té době bylo u nás zavražděno téměř 90 % romské populace.


České Budějovice, 3. srpna

Svátek sv. Auraciána

Českobudějovická diecéze oslaví svátek svého patrona svatého Auraciána. V katedrále bude vystaven relikviář s jeho ostatky a při slavnostní mši svaté udělí biskup Vlastimil Kročil diecézní medaile.


Praha, 4. srpna

Vročí úmrtí kardinála Tomáška

Vzpomínková mše svatá ke 30. výročí úmrtí kardinála Františka Tomáška bude v pražské katedrále. Celebrovat ji bude emeritní arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka.


Praha-Stodůlky, do 4. srpna

Příměstské exercicie

Příměstské exercicie v Praze-Stodůlkách probíhají vždy večer na farní zahradě, je možné přijít i na část programu. Na téma Stvoření - člověk – andělé přednáší P. Petr Soukal, provází P. Radek Tichý.


Heřmanův Městec, 4. srpna

Mládí par excellence

V nově otevřené synagoze v Heřmanově Městci vystoupí nejlepší účastníci houslových kurzů v Litomyšli. Zahrají skladby, na kterých pracovali pod vedením věhlasných pedagogů.


Plzeň, do 5. srpna

Strom mého života …

Výstava v plzeňské radnici představuje díla klientů Domova svaté Alžběty, vytvořená v jeho terapeutických dílnách. Expozice přibližuje také historií tohoto domova. Akce j součástí oslav 100 let Charity.


Chlumek v Luži, 6. srpna

Pouť svobodných

Na prázdninovou pouť svobodných na Chlumku v Luži jsou zváni ti, kteří rádi poznávají nová místa a nové přátele. Nebude chybět modlitba, zamyšlení, prohlídka poutního areálu ani občerstvení.


Jeseníky, 7. – 14. srpna

Pouť Jesenickem

Sto šedesát kilometrů dlouhé putování Jesenickem začne na Maria Hilf u Zlatých Hor. Trasa povede 14 zaniklými a znovuobjevovanými poutními místy s cílem u Vřesové studánky.


Zpravodajství

Premiéra: 2.8.2022

Výroba: 2022