I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

9. 8. 2022

Zpravodajství

Premiéra: 9.8.2022

Výroba: 2022

Reportáže


Pouť kuchařů a cukrářů na Svatém Hostýně

Na Svatém Hostýně se uskutečnila pátá jubilejní pouť kuchařů a cukrářů. Organizátorkou byla moravská pobočka jejich asociace. Patronem pouti byl švýcarský kuchař David Geisser, známý jako člen vatikánské švýcarské gardy, ale hlavně kuchařkou oblíbených jídel tří papežů.


100 let františkána P. Holoty

Šestého srpna se dožil sta let katolický kněz a františkán Vladimír Benedikt Holota. Za druhé světové války se účastnil odboje a v padesátých letech prošel internačními tábory. Po roce devadesát se vrátil do konventu Panny Marie Sněžné. Děkovnou mši svatou za sto let otce Benedikta tam sloužil biskup Václav Malý.


Pomáhejte kávou – společně se SIRIRI

Středoafrická republika patří mezi pět nejchudších zemí světa, přesto však leží mimo zájem velkých dárců. Jen 37% obyvatel je gramotných a střední délka života je pouhých 52 let. Neradostná čísla se snaží zlepšit nezisková organizace SIRIRI tím, že místním obyvatelům pomáhá postavit se na vlastní nohy.


Sochařské sympozium v Ostravě

Ojedinělý projekt propojující umění a průmysl zahájil v Ostravě svůj první ročník. Pět sochařů z celé republiky tvoří keramické plastiky, které budou vypáleny v průmyslových pecích a následně umístěny ve veřejném prostoru.


Letní filmová škola

Letní filmová škola v Uherském Hradišti letos připomněla jednu ze zásadních osobnosti dějin světové kinematografie, španělského režiséra Luise Buňuela, Ve svém díle se opakovaně vracel i k tématům víry, církve a náboženství. Reflektoval je kriticky a ve své době pro katolickou církev nepřijatelně.


Biografie Oldřicha Nového

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byla představena kniha Šárky Gmiterkové s názvem „ON: Kristan v montérkách“. Na čtyřech stech stránkách se věnuje profesní kariéře Oldřicha Nového. Narodil se 7. srpna 1899 a stále patří k největším hvězdám československého filmu. I čtyřicet let po smrti budí zájem nejen filmových diváků.
Diáře


Sněžka, 10. srpna

Svatovavřinecká pouť

Na svátek sv. Vavřince se koná tradiční pouť na Sněžku. Mši svatou na vrcholu hory budou v poledne slavit biskupové z Čech a Polska. Kaple svatého Vavřince je nejvýše položeným sakrálním objektem u nás.


Strážnice, 12. – 15. srpna

Strážnická pouť

Na čtyřdenní oslavy svátku Nanebevzetí Panny Marie zve farnost Strážnice spolu s komunitou piaristů. Na programu jsou poutní mše svaté, adorace rodin, modlitba za město i odpoledne s cimbálovou muzikou.


Bzenec, 13. a 14. srpna

Bzenecká pouť

Poutní program v Bzenci začne v kostele sv. Jana Křtitele přednáškou Martina Holíka. V neděli vyjde průvod krojovaných od zámku ke kostelu, kde bude Mons. Holík celebrovat hlavní mši svatou.


Hrabyně, 13. – 15. srpna

Pouť k Panně Marii Nanebevzaté

Po dvouleté kovidové pauze se koná tradiční mariánská pouť v Hrabyni. Mše svaté budou od soboty až do pondělka, hlavním kazatelem bude kapucín P. Bonaventura Jiří Štivar.


Praha-Staré Město, 15. srpna

Poutní mše a procesí k Mariánskému sloupu

Poutní mši svatou v kostele Matky Boží před Týnem na Starém Městě pražském bude celebrovat kardinál Dominik Duka. Následovat bude procesí k Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí.


Brno, 15. srpna

Pontifikální bohoslužba

Brňané si opět připomenou den, kdy byl odražen útok švédských vojsk na jejich město. Při mši svaté v bazilice Nanebevzetí Panny Marie uctí kardinál Schönborn palladium města Brna.


Z Koclířova na Slovensko, 15. a 16. srpna

Mariánská pouť

Na Mariánskou pouť v Šaštíně lze jet společně autobusem z Koclířova přes jižní Moravu. Následující den pokračuje poutní program v sanktuáriu Božího Milosrdenství na hoře Butkov.


Vysoké Tatry, 24. – 28. srpna

S milosrdnými bratry do Tater

Mladé muže, kteří cítí povolání k hospitalitě, zvou milosrdní bratři z řádu sv. Jana z Boha na společný pobyt ve Vysokých Tatrách. Přihlašování je možné do 15. srpna.


Zpravodajství

Premiéra: 9.8.2022

Výroba: 2022