I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

6. 9. 2022

Zpravodajství

Premiéra: 6.9.2022

Výroba: 2022

REPORTÁŽE

 

Nový školní rok v mateřské škole v Berouně

Prvního září začal nový školní rok ve školách základních, středních i mateřských. Také tyto školy jsou součástí církevního školství. Jednou z nich je Katolická mateřská škola v Berouně. Jejím zřizovatelem je Arcibiskupství pražské.

 

Rozloučení s Olgou Valeskou

Ve věku 81 let zemřela Olga Kopecká-Valeská, rozhlasová novinářka, komentátorka a překladatelka. Svůj profesní život spojila především s rozhlasovou stanicí Svobodná Evropa. Poslední rozloučení se uskuteční v pátek 9. září od 10 hodin v Praze v kostele svaté Ludmily na náměstí Míru.

 

Výročí smrti Johanna Nepomuka Smolíka

Posledních sedm let kněžské služby prožil P. Johann Nepomuk Smolík v Nových Lublicích na Opavsku. Byl vězněn a zemřel v koncentračním táboře Dachau. V letošním roce si místní jeho památku připomněli v rámci slavností Dne obce.

 

Milostivé léto podruhé

Prvního září začalo už druhé Milostivé léto, díky kterému se mohou dlužníci zbavit svých dluhů vůči státu, obci, krajům nebo jimi vlastněným podnikům. Stačí splatit původní částku a poplatek exekutorovi. Pomoc nejpotřebnějším nabízí opět i Arcidiecézní charita Praha. K této příležitosti vyhlásila rovněž speciální sbírku.

 

240 let kostela v Bludovicích

Jednim z kostelů, které byly vysvěceny po vydání tolerančního patentu a v těchto dnech si připomínají 240 let od vysvěcení, je kostel Slezské církve evangelické augsburgského vyznání v Havířově Bludovicích. Součástí oslav tu byla i vernisáž obrazů.

 

Brno a jeho chrámy

Do poloviny září můžete v rámci projektu Brno a jeho chrámy navštívit ve městě několik kostelů a také se zúčastnit komentovaných prohlídek.

 

První Čech na jižním i severním pólu

Astronomický podzim letos začne 23. září ve tři hodiny ráno. Na jižním zemském pólu vyjde Slunce, na severním naopak zapadne. Prvním Čechem, který stanul na obou pólech, je Petr Horký. Cestou k jižní točně navíc vystoupil na nejvyšší vrchol Antarktidy. Stalo se tak přesně 110 let po legendárním Roaldu Amundsenovi.

 

 

Z DIÁŘE

 

Vranov, 8. září

Požehnání zvonkohry

Zvonkohru pro poutní kostel ve Vranově vytvořila k 750. výročí uctívání Panny Marie Vranovské zvonařka Leticie Dytrychová. Opravenou zvonkohru u kostela požehná biskup Pavel Konzbul.


Hradec Králové, 10. září

Seminář o evangelizaci

Na seminář v Hradci Králové jsou zváni všichni diecézané, kterým leží na srdci hlásání radostné zprávy a život podle evangelia. Na programu je přednáška Pavly Petráškové a workshopy.


Teplá, 10. září

Pouť plzeňské diecéze

Pouť plzeňské diecéze do Teplé začne modlitbou u kříže, pokračovat bude katechezí, povídáním o synodě, křížovou cestou a dalším programem pro dospělé i děti. Pouť zakončí slavení eucharistie.


Plzeň, 10. září

Deset let Domova sv. Vavřince

Diecézní charita Plzeň oslaví desáté výročí znovuotevření Domova svatého Vavřince a založení sociálně terapeutických dílen. Oslava začne mší svatou, bude možné si prohlédnout prostory domova i dílen.


Zhůří u Javorné, 10. září

10 let od vztyčení kříže smíření

Smírčí kříž u zaniklé obce Zhůří u Javorné připomíná smrt 37 vojáků, kteří tam zahynuli v květnu 1945. K desátému výročí vztyčení a požehnání kříže u něj bude mše svatá.


Hradec Králové, 10. září

Festival bez domova

Na šestý ročník Festivalu bez domova, festivalu bez předsudků zve charita v Hradci Králové. Vystoupí řada kapel, bude i netradiční módní přehlídka, cirkusová vystoupení a mnohé další.


Litomyšl, 10. září

Slavnostní posvěcení oltáře

V kostele Povýšení sv. kříže v Litomyšli bude posvěcený nový oltář. Slavnou mši svatou bude celebrovat biskup Jan Vokál. Hudbou slavnost doprovodí chrámový sbor, pěvecký sbor Jitro a hosté.


Skoky, 11. září

Žehnání zvonů

V kostele Navštívení Panny Marie ve Skocích budou slavnostně požehnány tři nové zvony. Koncelebranty poutní mše svaté budou emeritní biskup František Radkovský a tepelský opat Filip Zdeněk Lobkowicz.

Zpravodajství

Premiéra: 6.9.2022

Výroba: 2022