I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

13. 9. 2022

Zpravodajství

Premiéra: 13.9.2022

Výroba: 2022

REPORTÁŽE

 

Kostel sv. Ludmily bazilikou

Papež František povýšil kostel svaté Ludmily na pražském náměstí Míru na baziliku minor. Ke slavnostnímu vyhlášení dojde na začátku poutní mše svaté na svátek svaté Ludmily 16. září. Na světě drží titul „bazilika“ 1861 kostelů. Kostel svaté Ludmily se stane v Praze pátou a v České republice šestnáctou bazilikou.

 

Konference Poslaný

Valašské Klobouky hostily katolickou konferenci nazvanou Poslaný. Z celé republiky se tam sjeli lidé toužící nabídnout své síly a dary Ducha svatého druhým.

 

Dvě slavnosti v košické farnosti

Farnost Božího milosrdenství v Košicích vstoupila do měsíce září dvěma slavnostmi: Slavnostní mše svatá připomněla desáté výročí vysvěcení jejího kostela, hlavním celebrantem byl bývalý tamní farář Peter Novák. Program pak pokračoval farním dnem. Věřící mohli v jeho průběhu blíže poznat své kněze a kněží svoje věřící.

 

Svatováclavský hudební festival

Po celé září ožívají sakrální prostory Moravskoslezského kraje pravidelně už 19 let  duchovní klasickou i současnou hudbou. Svatováclavský hudební festival v těchto dnech vstupuje do druhé poloviny a opět potvrzuje své moto: Koncert v kostele je zážitek.

 

Koncert pro Cestu 121

Slova žalmu inspirovala zakladatele sdružení Cesta 121, aby si jeho číslici vložili do svého názvu. Ve spolupráci s biskupy pomáhají stárnoucím kněžím a kněžím v nouzi. V Tereziánském sále břevnovského kláštera v Praze se na podporu Cesty 121 uskutečnil dobročinný koncert kapely Porta Benefica.

 

 

Z DIÁŘE

 

Česká republika, do 18. září

Dny evropského kulturního dědictví

Tradiční Dny evropského kulturního dědictví nabízejí výstavy, přednášky, komentované prohlídky a další zajímavé akce. Na řadě míst jsou volné vstupy do muzeí a dalších objektů.


Hora Matky Boží, 15. - 18. září

Dotkni se nebe

Na pouť na Hoře Matky Boží v Králíkách jsou zváni rodiče, kteří přišli o dítě, i všichni další, kteří se v životě setkali se smrtí miminka. Nabídnuta jim bude odborná i duchovní pomoc.


Tetín, 16. – 18. září

Svatoludmilská pouť

Pestrý třídenní program Svatoludmilské pouti na Tetíně nabízí koncerty, trh, divadlo a mnohé další. V sobotu bude poutní mše svatá za přítomnosti relikvie světice a čestné stráže.


Cvilín, 16. – 18. září

Hlavní pouť

Třídenní pouť na Cvilíně začne varhanním koncertem duchovní hudby. Hlavní poutní mši svatou na slavnost Panny Marie Sedmibolestné bude celebrovat provinciál minoritů P. Piotr Pawlik.


Česká republika, 17. září

Ukliďme Česko

Hlavním podzimním dnem dobrovolnického úklidu v přírodě bude sobota 17. září. Zaregistrováno je už na pět tisíc míst, ale zapojit se může každý i jednotlivě.


Klokoty, 17. září

Vyběhni pro Zimbabwe

Třetí misijní běh pro Zimbabwe se uskuteční na louce u Klokot. Každý uběhnutý kilometr znamená desetikorunový příspěvek pro misie. Zve a pořádá klokotské Misijní klubko.


Šternberk, 17. září

Česká hudba dobývá Evropu

Na koncertu ve Šternberku zazní díla význačných českých skladatelů 18. století a jejich žáků. Společně vystoupí světoznámý chlapecký sbor Boni Pueri a orchestr Wranitzky Kapelle.


Olomouc, 18. září

Poděkování za úrodu

Poděkování za úrodu se uskuteční v Olomouci. Bude slavnostní mše svatá v katedrále i ochutnávka vína a jiných výrobků církevních společností a další doprovodný program.

Zpravodajství

Premiéra: 13.9.2022

Výroba: 2022