I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

3. 1. 2023

Zpravodajství

Premiéra: 3.1.2023

Výroba: 2023

REPORTÁŽE

Živý betlém ve Vlčnově

Osm set let dlouhá tradice vánočních betlémů ožívá každoročně i ve Vlčnově. Po půlnoční mši svaté uspořádali také letos betlém živý. Tradice betlémů sahá až ke svatému Františkovi z Asissi, který kdysi dávno v jeskyni vystlané senem připomněl prostředí, ve kterém se narodil pán Ježíš.


Živý betlém ve Zlíně

Po dvouleté pauze se opět letos na svátek svatého Štěpána uskutečnil živý betlém také ve Zlíně. Vánoční příběh o narození Ježíše tam už po jedenácté zpřítomnila farnost svatých Filipa a Jakuba s podporou statutárního města Zlín.


Betlém v Odoleně Vodě

Ve vánoční době můžeme rozjímat u betlémů ve většině kostelů. Ten který stavějí pravidelně v kostele sv. Klimenta v Odoleně Vodě, zdobí střed chrámu. Byl navržen tak, aby barevně ladil s barokním interiérem kostela. Neobvyklý artefakt v podobě stupňovité věže vytvořil v polovině osmdesátých let výtvarník Václav Sokol na popud tehdejšího duchovního správce P. Pavla Kuneše.


Benefiční koncert v Uherském Hradišti

Struny vánoční doby rozeznívá i řada benefičních koncertů. Jeden z nich každoročně pořádá Charita v Uherském Hradišti. V podání pěveckého sboru Dvořák z Uherského Brodu letos zazněla Vánoční mše na motivy slovanských koled nebo Česká mše koledová.


Vánoční oběd pro chudé

Už tradičně přišlo 25. prosince na dvě stě chudých lidí na slavnostní vánoční oběd na Pražském arcibiskupství. Akci pořádala také tentokrát Komunita Saint´Egidio za podpory místní církve jako pomyslný vrchol celoroční služby potřebným. Za několika hodinami v blyštivé atmosféře se skrývá každodenní pomoc a život s chudými.


Židovský svátek Chanuka

Na sklonku minulého roku se slavil osmidenní židovský svátek Chanuka, známý také jako svátek světel. Každoročně připomíná zázrak, který se udál při opětovném vysvěcení jeruzalémského chrámu ve druhém století před naším letopočtem. Už potřetí se slavil také v Riegrových sadech v Praze 2.


Den otevřených dveří Stojanova gymnázia

Stojanovo gymnázium na Velehradě připravuje na 6. ledna v tomto školním roce už třetí den otevřených dveří. Jaké jsou podle současných studentů přednosti jejich gymnázia?Z DIÁŘE

 

Mariahilf, 6. ledna 

Noční křížová cesta

V letošním roce uplyne třicet roků od zahájení obnovy poutního místa Panny Marie Pomocné Mariahilf u Zlatých Hor. Letos první noční křížová cesta v poutním areálu začne v 21 hodin.


Praha, 7. ledna

Výročí církve československé husitské

Sté třetí výročí svého založení si připomene Církev československá husitská bohoslužbou v Praze. Povede ji patriarcha Tomáš Butta spolu s biskupským sborem. Kázat bude Pavel Pechanec.


Plzeň, 7. ledna

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby zazní v závěru vánoční doby v kostele Panny Marie Růžencové v Plzni. Účinkovat budou sólisté, pěvecký sbor Resonance a Plzeňské orchestrální sdružení.


Chroboly, 7. ledna

Tříkrálový koncert

Vánoční písně a koledy z celého světa budou znít v kostele narození Panny Marie v jihočeských Chrobolech. Účinkovat bude vynikající chlapecký sbor Boni Pueri.


Kutná Hora, 8. ledna

Tříkrálový koncert

Tříkrálový koncert pořádá také farnost v Kutné Hoře – Sedleci. Na varhany v katedrále Nanebevzetí Panny Marie budou hrát studenti pod vedením varhaníka Aleše Bárty.


Třebíč, do 15. ledna 

Výstava betlémů

Jedna z mnoha výstav betlémů je do poloviny ledna k vidění v Třebíči. Vznikla ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka. Přibližuje sbírku jihočeského muzea i tvorbu tamních betlemářů.


Vodňany, do 29. ledna

Cisterciácké kulturní krajiny

Cisterciáci se starají o krajinu v Čechách už od 12. století, výsledky jejich činnosti fotograficky zaznamenal Karel Burda. Výstavu v muzeu ve Vodňanech zakončí komentovaná prohlídka.


Královéhradecký kraj, do 31. prosince 2023

Volný vstup do muzeí a galerií

V Královéhradeckém kraji je po celý rok každou první středu v měsíci vstup do dvou desítek muzeí, galerií a hvězdáren bezplatný. Návštěvníci nad 65 roků mají volný vstup každý den.

Zpravodajství

Premiéra: 3.1.2023

Výroba: 2023