I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

17. 1. 2023

Zpravodajství

Premiéra: 17.1.2023

Výroba: 2023

REPORTÁŽE


Týden modliteb za jednotu křesťanů

Osmnáctého ledna začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů. Skončí 25. ledna na svátek Obrácení svatého Pavla. Jedním z velkých apoštolů jednoty byl arcibiskup Antonín Cyril Stojan, od jehož úmrtí letos uplyne 100 let.


Tříkrálová snídaně v senátu

Charitní Tříkrálová sbírka je jednou z nejvíce viditelných akci na podporu humanitární práce v České republice. Mezi její podporovatele patří senátorský klub KDU ČSL. Na tradiční tříkrálové snídani, kterou pravidelně pořádá, se o hudební doprovod postarali stipendisté MenART Základní umělecké školy v Teplicích.


Památník nenarozených dětí v Trnavě

V Trnavě byl odhalen památník nenarozeným dětem. Vybudování památníku měl několik etap, od projektové přípravy po požehnání a odhalení. Autorem sousoší je sochař Martin Hudáček.


Církevní škola v Bojkovicích

Jeden ze Dnů otevřených dveří proběhl na Církevní střední škole pedagogické a sociální v Bojkovicích. Jejím zřizovatelem je Česká kongregace sester dominikánek. V příštím školním roce příjme 30 studentů do denního a stejný počet do dálkového studia.


Na pomoc manželským párům

Zdaleka ne pro všechny páry je manželský svazek na celý život samozřejmostí. Před zhruba deseti lety se u nás rozvádělo každé druhé manželství, dnes je to podle statistik na 40 procent.


Dárci kostní dřeně

Darovat si můžeme mnohé, s rozvojem medicíny třeba i kostní dřeň. Životně důležitá je hlavně pro pacienty s leukemií. V České republice jsou dva registry dárců kostní dřeně a i když se ochota pomáhat zvyšuje, stále je co zlepšovat: Z Čechů, kteří podmínky pro vstup do registru splňují, do něj skutečně vstoupí zhruba každý dvoustý. V Německu nebo Izraeli je to každý desátý.


Vánoce v nás

Vánoce jako čas naděje si v sobě neseme hodně dlouho. Koncert s názvem Vánoce v nás připravila na prahu nového roku kapela Vybraná společnost. Tvoří ji mladí hudebníci z Hlučínska a Ostravy-Poruby. V porubském kostele svatého Mikuláše se také koncert konal.Z DIÁŘE

 

České Budějovice, 19. ledna

Radek Gális: Uvězněné duše

Svou nejnovější knihu Uvězněné duše představí publicista a fotograf Radek Gális v kostele svaté rodiny v Českých Budějovicích. Kniha přináší rozhovory s lidmi, kteří přežili holokaust.


Praha, 21. ledna

Pouť za mír a úctu k životu

Pražská pouť za mír a úctu k životu začne v kostele Panny Marie Vítězné. Od Pražského jezulátka se poutníci vydají na Karlův most a s dalšími zastaveními k Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí.


Brno, 21. ledna

Bůh se stal člověkem, …

Duchovní setkání pro rozvedené pořádá v Brně Centrum pro rodinu a sociální péči. Tématem „Bůh se stal člověkem, aby se člověk mohl stát Bohem“ bude provázet P. Petr Šikula.


Náchod, 21. ledna

Bohoslužba pro nemocniční kaplany

V kostele sv. Vavřince v Náchodě se uskuteční ekumenická bohoslužba pro nemocniční kaplany, kteří působí v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Celebrantem bude biskup Josef Kajnek.


Praha, 22. ledna

Bohoslužba za vlast

Bohoslužbu za vlast bude v pražské katedrále sloužit arcibiskup Jan Graubner. U oltáře bude vystavena lebka sv. Václava. Bohoslužbu zakončí modlitba za vlast, česká hymna a svatováclavský chorál.


Ostrava, 22. ledna

Pěvecké sdružení moravských učitelů

Tradičním nedělním matiné v Ostravě vstoupí Pěvecké sdružení moravských učitelů do nové sezóny. Koncertem z děl českých mistrů oslaví také 120 let své existence.


Praha, 23. ledna

Ekumenická bohoslužba

V Praze bude společná bohoslužba v Týdnu modliteb za jednotu křesťanů v modlitebně Evangelické církve metodistické. Zúčastní se čeští a moravští biskupové a představitelé Ekumenické rady církví.


Praha, 28. ledna

Katolická teologická fakulta UK

Na Den otevřených dveří zve Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Nabídne prezentaci fakulty a studijních oborů, prohlídku fakultní budovy, výstavu i soutěž a interaktivní program.

Zpravodajství

Premiéra: 17.1.2023

Výroba: 2023