Zpravodajské Noeviny
7. 2. 2023
REPORTÁŽE
Evropské synodální setkání v Praze
V Praze probíhá kontinentální shromáždění Synody o synodalitě. Synodální cesta či proces má obsahovat setkávání, naslouchání a rozlišování o společné budoucnosti věřících. Delegáti 39 biskupských konferencí poslouchají příspěvky a diskutují v rámci skupinek. Součástí Evropského synodálního setkání jsou také společné chvíle modlitby a slavení Eucharistie.
Čeští záchranáři na pomoc Turecku
Silné zemětřesení zasáhlo jihovýchodní Turecko a Sýrii. Do postižené oblasti míří pomoc z celého světa. Český Hasičský záchranný sbor okamžitě reagoval na žádost Turecka a do regionu vyslal těžký USAR tým, určený pro vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech.
Pohled do historie
Počátkem února uplynulo 95 roků od uzavření smlouvy mezi Svatým stolcem a Československem, takzvaného Modu vivendi. Obsahoval například ujednání o úpravě hranic církevních provincií nebo jmenování biskupů.
Film a spiritualita
V pražském kulturně-vzdělávacím centru Dominikánská 8 se konala debata o vztahu filmu a duchovních aspektů života. Kromě dramaturga televize Noe Lukáše Jirsy a režiséra Václava Kadrnky se jí zúčastnila odbornice na média a filmová publicistka, americká paulínka Rose Pacatte.
Večery chval na Petrově
V katedrále svatých Petra a Pavla v Brně se pravidelně koná ekumenické modlitební setkání se zpěvy z Taizé.
V katedrále na Petrově se také zastavila putovní výstava Národního centra pro rodinu. Na svátek sv. Valentýna bude k vidění v Bravanticích, poté bude možné si ji zapůjčit také do své farnosti. Více informací je na webu rodiny.cz.
Posvátné umění v nesvaté době
Výstava „Posvátné umění v nesvaté době“ přináší uměleckohistorický pohled na sakrální architekturu, užité umění a obrazovou i sochařskou tvorbu z období čtyř desetiletí komunistické totality. V Muzeu umění v Olomouci bude expozice k vidění do 9. dubna.
Dubček v Italském institutu
Italský kulturní institut v Praze představil veřejnosti knihu s názvem Alexander Dubček. Společně ji napsali Amedeo Gasparini a Giuseppe Picheca. Velký zájem převážně italsky mluvícího publika vede k otázce: Proč je osobnost československého komunistického reformátora pro Italy dodnes tak přitažlivá?
Z DIÁŘE
Kutná Hora, od 3. února
Santini Immortalis – nesmrtelný Santini
Letošní třísté výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho Aichla připomíná Kutná Hora celoročním projektem. Zahájen byl slavnostním otevřením výstavy v katedrále v Sedlci, na jejiž stavbě se slavný architekt podílel.
Praha, od 10. února
Květinová unie
Práce devíti mladých umělců a designerů zdobily v době našeho předsednictví dvě budovy Rady Evropské unie v Bruselu. Teď bude Květinová unie v pražském Veletržním paláci.
Praha, 11. února
Srdce pro Evropu
Smírná a děkovná pouť v Praze začne na Hradčanském náměstí. V katedrále bude pobožnost k národním patronům a v kostele Panny Marie Vítězné mše svatá. Putování skončí na Staroměstském náměstí.
Rejvíz, 11. února
První pouť za Slezsko
Rejvíz u Zlatých Hor přivítá první pouť za Slezsko. V kostele bude sloužena mše svatá, následuje pěší pouť s růžencem k jeskyni Panny Marie Lurdské do nadmořské výšky 790 m.
Velehrad, 12. února
Zimní pouť
Tradiční zimní pouť na Velehradě připomene 1154 let od smrti svatého Cyrila. Mši svatou bude celebrovat biskup Antonín Basler. Ve Stojanově gymnáziu se uskuteční valná hromada Matice velehradské.
Příbor, 12. února
Valentinská pouť
Jedna z poutí ke svatému Valentinovi se koná tradičně v Příboře. V kostele svatého Valentina bude poutní mše svatá, Centrum tradičních technologií připravuje jednodenní výstavu na poutní témata.
Brno, 14. února
Manželské kontrasty
V Národním týdnu manželství zve Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně na přednášku psycholožky Terezie Pilátové Osecké. Tématem budou Manželské kontrasty.
Olomouc, 16. února
450 let Univerzity Palackého
Univerzity Palackého v Olomouci si letos připomíná 450 let své existence. Oslavy zahájí mše svatá v kostele Panny Marie Sněžné. Celebrantem bude pražský arcibiskup Jan Graubner.