I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Poutníci času

s Marií Kuříkovou

Dokumentaristika

Premiéra: 26.2.2023

Výroba: 2023

Marie Kuříková je vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk (kostní dřeně) IKEM. Kostní dřeň je životně důležitá především pro pacienty s leukemií.

V České republice fungují dva registry dárců kostní dřeně, která je životně důležitá především pro pacienty s leukemií. Přestože se ochota pomáhat u českých dárců meziročně zvyšuje, stále je co zlepšovat. Aktuálně do registru vstoupí asi každý dvoustý Čech splňující podmínky pro vstup, v Německu nebo v Izraeli je to přitom každý 10. V pražském registru dárců již 20 let pracuje také Marie Kuříková. Za tu dobu se mnohé změnilo. V dnešní křiklavé době musí být lidem blíž než dříve.

Marie Kuříková se už dvacet let věnuje práci při které jde o lidské životy. Na první pohled to možná tak dramaticky nevypadá, ale je to tak. Jako vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk (kostní dřeně), spolu se svými kolegyněmi hledá vhodné dárce především pro pacienty s leukemií. Ještě na vysoké škole to při tom na tenhle medicínský obor, kterému se u nás věnuje sotva dvacet lidí, ani v nejmenším nevypadalo.

Dokumentaristika

Premiéra: 26.2.2023

Výroba: 2023