I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Poutníci času

s Jindřiškou Grecovou

Dokumentaristika

Premiéra: 7.5.2023

Výroba: 2023

Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen České republiky ale i Evropy - ukončení 2. světové války v roce 1945. Právě tento den ve 23:01 středoevropského času došlo k podpisu bezpodmínečné kapitulace německých vojsk. Nastalo hektické období, ve kterém bylo mnoho lidí, kteří potřebovali okamžitou pomoc. Charita, která v té době byla již zavedenou organizací, zřizovala vývařovny, pomáhala při hledání dokumentů a pečovala o nemohoucí, mezi nimiž byli i navrátilci z koncentračních táborů. V této nelehké době přišla do Charity jako dobrovolnice také paní Jindřiška Grecová, která na počátku letošního roku oslavila 100. narozeniny.

Jejím životem prošlo hned několik historických období, které měnily nejen tvář naší země, ale především myšlení lidí. I proto si paní Jindřiška nejvíce cení slušnost, kterou poznala především v době svého dospívání za první republiky.

Během svého života rozhodně nelenila. Zažila první republiku, válku i čtyřicet let komunistické diktatury. Pracovala pro Charitu i pro Český rozhlas, kde potkávala třeba Vlastimila Brodského nebo Jana Třísku, při práci na pořadu pro děti Hajaja.


Dokumentaristika

Premiéra: 7.5.2023

Výroba: 2023