I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

30. 5. 2023

Zpravodajství

Premiéra: 30.5.2023

Výroba: 2023

REPORTÁŽE

Národní den modliteb

O svatodušní neděli se v Betlémské kapli v Praze konal Národní den modliteb. Křesťané mnoha denominací se společně modlili za duchovní obnovu naší země. Setkání volně navazovalo na modlitbu na Bílé hoře, kde se katolíci a protestanté vzájemně prosili za odpuštění.


Stojanovo gymnázium sobě

V Korytné proběhla další brigáda studentů, jejich rodičů a příznivců školy na opravě fary, kterou bude Stojanovo gymnázium využívat k volnočasovým aktivitám. Před rokem a dvěma týdny zahájila rekonstrukci první brigáda, zaměřená hlavně na vyklízení a lehké demoliční práce.


Maňásci pomohou léčit

V posledních dvou letech prošlo u nás i ve světě mnoho lidí těžkými situacemi, se kterými není snadné se vyrovnat. Často po nich zůstávají následky v podobě psychických problémů a poruch. Finančně a sbírkou maňásků se Nadace sester Boromejek rozhodla pomoci hlavně dětem a seniorům, kteří svá traumata překonávají.


100 let města Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou leží nedaleko Třebíče v kraji Vysočina. Pestrým několikadenním programem oslavila sté výročí povýšení na město.


Obnova Salesiánského centra v Pardubicích

Na svátek Panny Marie Pomocnice byla v Pardubicích slavnostně zahájena rekonstrukce budovy Salesiánského centra. Akce se zúčastnil provinciál salesiánů Martin Hobza a zástupci místních podporovatelů salesiánského díla. Salesiáni se věnují hlavně péči o mladé a ani v době rekonstrukce svou činnost nepřeruší.


Nová kniha Miloše Doležala

Na pražské náplavce byla čtenářům představena kniha básníka, spisovatele a publicisty Miloše Doležala. Niterný spirituální výbor básní posledního čtvrtstoletí s názvem Trnem Rejnoka vydalo nakladatelství Dauphin.


Mořská cesta k ekologické výchově

Krátce po covidové pandemii se manželé Tomáš a Marie Brázdilovi přestěhovali na jachtu, na které o pár let dříve dopluli na norské souostroví Špicberky. Při svých plavbách uklízejí pláže, zjišťují míru znečištění moří a hlavně sdílejí své zkušenosti z minimalistického života na lodi, který je učí skromnosti a šetrnému přístupu k přírodě.Z DIÁŘE

 

Čáslav, 2. - 3. června

Korunovace Panny Marie Čáslavské

Dvoudenní oslavy korunovace Panny Marie Čáslavské začnou koncertem, na který naváže celonoční adorace. V neděli bude slavnostní mši svatou celebrovat kardinál Dominik Duka.


Praha, 3. června

Festival ZUŠ Open

Letošní festival ZUŠ Open nabídl v celé republice na pět set koncertů a dalších akcí. Vyvrcholí ve Valdštejnské jízdárně v Praze programem, do kterého se zapojí na 800 účinkujících.


Broumov, 3. června

Ochutnávka vín

Veřejná ochutnávka nejlepších českých a moravských vín s hudebním programem se uskuteční v areálu broumovského kláštera. Volně přístupná bude klášterní zahrada i další prostory.


Hora Matky Boží, 3. června

Orelská župní pouť

Osmý ročník župní orelské pouti se uskuteční na Hoře Matky Boží u Králík. Mše svatá bude sloužena za živé i zemřelé členy Orla, odpoledne bude v zahradě kláštera kulturní a sportovní program.


Bílany u Kroměříže, 3. června

Den lesníků

Celodenní program pro celou rodinu připravují pracovníci olomouckých arcibiskupských lesů v Bílanech u Kroměříže. Bude třeba komentovaná vycházka s lesníkem nebo ukázka stromolezectví.


Norimberk, 7. – 11. června

Kirchentag – Den církve

Kirchentag je pestrý festival víry, kultury a hudby s prostorem pro kritické debaty i na aktuální témata. Česká Ekumenická rada církví pořádá na letošní akci v německém Norimberku pouť.


Litoměřice, 10. června

Jugendkantorei am Eichstätter

Do Litoměřic zavítá ze sousedního Německa schola při eichstättské katedrále. V kostele Všech svatých bude mít koncert spolu s katedrálním varhaníkem Martinem Bernreutherem.


Svatý Hostýn, 10. června

Pouť zdravotníků

V bazilice na Svatém Hostýně bude poutní mši svatou pro zdravotníky celebrovat biskup Antonín Basler. Naváže na ni přednáška v Jurkovičově sále a pouť zakončí modlitba Cesty světla.

 

Zpravodajství

Premiéra: 30.5.2023

Výroba: 2023