I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

6. 6. 2023

Zpravodajství

Premiéra: 6.6.2023

Výroba: 2023

REPORTÁŽE


Konec školního roku v Římě

Italským školákům už v těchto dnech začínají dlouhé letní prázdniny. Školní rok zakončilo také na čtyřicet žáků České školy v Římě. Vysvědčení jim předal český velvyslanec v Itálii Jan Kohout.


Noc kostelů v Praze

V patnáctém ročníku Noci kostelů se v celé republice otevřelo veřejnosti více než osmnáct set kostelů a modliteben. Návštěvníci v nich mohli zblízka poznávat duchovní a umělecké hodnoty křesťanství nejen dob minulých, ale také jako součást naší živé přítomnosti.


Pouť Domácího hospice Antonínek

Na pouti na Svatém Antonínku se setkali zaměstnanci Domácího hospice Antonínek a příbuzní pacientů, které společně doprovázeli v posledních chvílích. Mši svatou celebroval nemocniční kaplan brněnských nemocnic P. Leo Zerhau. V závěru přinesly děti plátno se jmény lidí, kteří nás v minulém roce opustili.


700 let kostela ve Slavkově

Farnost ve Slavkově u Brna si připomněla 700 let od první písemné zmínky o svém kostele. Slavnostní bohoslužbu v zámeckém parku, kde kostel stával, celebroval apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo.


Kulatý stůl o rodině

V květnu a počátkem června probíhaly v Brně různé akce na podporu rodin. Jednou z nich byl kulatý stůl o rodinné politice.


75 let Mons. Tomáše Halíka

Kněz a teolog Tomáš Halík oslavil 75. narozeniny. Na jeho oslavě se sešla řada gratulantů z církevního, akademického i politického života. Prostřednictvím videí mu blahopřála i řada zahraničních osobností.


Sociální práce a teologie

K tématům, kterými se zabývá Teologická fakulta Jihočeské univerzity, patří sociální práce a její přesah do teologie. Pojednával o ní také grant, na kterém fakulta spolupracovala s hospicem svatého Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích. Výsledkem je webová stránka Nebojse.Z DIÁŘE

 

Rožmitál a okolí, od 6. června

Festival Jakuba Jana Ryby

Koncertem v Rožmitále pod Třemšínem začíná festival věnovaný Jakubu Janu Rybovi. Další program včetně interaktivních seminářů o díle rožmitálského kantora bude v Březnici a dalších místech.


Kunín, 9. června

Musica Harrachiana

K nejvýznamnějším šlechtickým rodům u nás patřili Harrachové. U příležitosti setkání jejich potomků na zámku v Kuníně bude slavnostní koncert v kostele Povýšení svatého Kříže, zvána je i veřejnost.


Trnava, 9. – 10. června

Festival Lumen

Open-air festival v Trnavě začne mší svatou, kterou bude celebrovat apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. Vedle hudby nabídne dvoudenní program přednášky, workshopy, adoraci a mnohé další.


Bratislava, 9. - 11. června

One Way Fest

Multižánrový festival One Way Fest představuje široké spektrum umělců, kteří kreativně vyjadřují a sdílejí svou víru. Koná se v Bratislavě pod širým nebem a nabízí hudbu, přednášky i rodinné programy.


Lidice, 10. června

Výročí zničení obce

Před jedenaosmdesáti lety zavraždili nacisté lidické muže a obec srovnali se zemí. V místech, kde se rozkládala, bude mši svatou sloužit arcibiskup Jan Graubner. Následovat bude pietní akt.


Plzeň, 10. června

PislAlive

Patnáctý ročník festivalu PilsAlive se bude konat v areálu bývalého františkánského kláštera v Plzni. Také letos vystoupí rytmické skupiny a sólisté, kteří hrají a zpívají při bohoslužbách.


Svatý Hostýn, 10. června

Pouť zdravotníků

Lékaři, nemocniční kaplani a další pracovníci ve zdravotnictví se sejdou na pouti na Svatém Hostýně. Mši svatou bude slavit biskup Antonín Basler, následovat bude přednáška.


Sloup, 11. června

650 let obce

První písemné doklady o existenci obce Sloup v Moravském krasu jsou staré 650 let. Děkovnou bohoslužbu k výročí bude v poutním kostele Panny Marie Bolestné slavit biskup Vojtěch Cikrle.


Zpravodajství

Premiéra: 6.6.2023

Výroba: 2023