I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Duchovní krajina Novohradských hor

Pohorská ves

Dokumentaristika

Premiéra: 23.7.2023

Výroba: 2021

Pohorská ves leží na Pohořském potoce asi 7 km jižně od Benešova nad Černou. Byla založena roku 1769 Janem Buquoyem, který ji pojmenoval podle své manželky, hraběnky Terezie Terčí Vsí (Theresiendörfl). Původně byla dřevařskou osadou na cestě do Pohoří na Šumavě. Brzy zde stál i menší barokní kostel sv. Linharta, patrona pastýřů a chovatelů dobytka. Vnitřní zařízení má rokokové a empírové. Kostelík je v současnosti před opravou, a je proto uzavřen. V Terčí Vsi bylo i třetí, nejnižší vaziště vorů na Pohořském potoce.

Dnešní jádro obce, která byla v roce 1945 přejmenována na Pohorskou Ves, tvoří budovy vystavěné po válce převážně pro rodiny příslušníků pohraniční stráže a pracovníky lesů a statků. Pohorská Ves má autobusové spojení s Benešovem nad Černou i Novými Hrady, proto je výhodným východištěm do nejvyšší části hor. Vzhled obce i její infrastruktura se v posledních letech změnily k lepšímu, je zde i dobré zázemí pro turisty.

Krásně pložený Terčí dvůr (Neubauerův statek) leží 1,5 km jiždě od Pohorské Vsi, vede k němu zelená značka. Byl založen jako svobodný statek. Je nejstarší usedlostí v okolí, dlouho byl široko daleko jediným obydleným místem.

Dokumentaristika

Premiéra: 23.7.2023

Výroba: 2021