I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

15. 8. 2023

Zpravodajství

Premiéra: 15.8.2023

Výroba: 2023

REPORTÁŽE

Mariánské poutě k Palladiu země české

V bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi se slavila Malá mariánská pouť. Konala se pod patronací Kolegiátní kapituly svatého Kosmy a Damiána jako úvodní část dalšího poutního programu. Ten pokračuje dnes poutí k Palladiu země české a vyvrcholí 20. srpna Velkou Mariánskou poutí. Mši svatou bude celebrovat biskup Karel Herbst. Malou Mariánskou pouť celebroval Mons. Michael Slavík, který měl také homilii.


ADRA na pomoc Slovinsku

Rozsáhlé přívalové deště a následné záplavy ve Slovinsku si vyžádaly nejméně šest obětí na životech. Záplavy zničily silnice, mosty a domy, způsobily škody odhadem za půl miliardy euro. Zasaženy byly dvě třetiny slovinského území. V zemi pomáhá i humanitární organizace ADRA.


První farářky Starokatolické církve

Ve starokatolické katedrále svatého Vavřince v Praze (na Petříně ) byly poprvé v dějinách starokatolické církve v českých zemích vysvěceny biskupem Pavlem Benediktem Stránským ke kněžské službě dvě ženy. Obě dosud působily jako jáhenky.


Pouť jáhnů v v Brně-Řečkovicích

Na svátek svatého Vavřince se v Brně-Řečkovicích uskutečnila jubilejní patnáctá pouť jáhnů.


Festival Hortus magicus v Kroměříži

Festival Hortus magicus se v Arcibiskupském zámku a podzámecké zahradě v Kroměříži uskutečnil už podesáté. Také tentokrát byl plný vůní, chutí, krásné barokní kultury, květin a zábavných edukací.


Psychologie filmu

I v době letních prázdnin uvedla kina několik zajímavých filmových premiér. Velké množství filmů různých žánrů mohli vidět účastníci Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Tématem jedné z přednášek byla Psychologie filmu aneb Co dělají snímky s našimi emocemi.


Jánošikovy dny v Terchové

A ještě pozdrav z Jánošíkova kraje, kde se konal tradiční folklorní festival.Diáře


Litomyšl, 17. srpna

Antonio Draghi: Santa Cecilia

Duchovně-kulturní festival v Litomyšli zakončí uvedení oratoria Santa Cecilia italského barokního skladatele Antonia Draghiho. Dílo přednese soubor Hof-Musici pod taktovkou Ondřeje Macka.


Velehrad, 17. - 20. srpna

Absolventský Velehrad

Účastníky setkání absolventů na Velehradě čekají workshopy, přednášky a

volnočasové aktivity. Bude prostor také ke ztišení či diskuzi. Setkáním bude provázet téma Nejsi v tom sám.


Hodonín u Kunštátu, 18. srpna

Pietní shromáždění

Před osmdesáti lety byl vypraven transport Romů z takzvaného cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Památku obětí uctí pietní akt.


Kroměříž, 18. - 20. srpna

Dožínky Zlínského kraje

V Kroměříži zakončí dvoudenní pestrý program nejen s lidovou hudbou a tancem žně ve Zlínském kraji. V sobotu bude také dožínkový průvod a v chrámu svatého Mořice děkovná mše svatá za úrodu.


Soláň, od 19. srpna

Valašský salón

Osmnáctá výstava umělců z Valašska bude otevřena ve Zvonici na Soláni v srdci Beskyd. Na vernisáži zahraje cimbálová muzika Valašský výběr a promluví Dalibor Malina. 


Svatá Hora, 19. - 20. srpna

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře naplní dvoudenní duchovní program. Hlavní mši svatou bude slavit P. David Horáček, následovat bude průvod se soškou Panny Marie Svatohorské.


Plasy, 20. srpna

Jan Blažej Santini

Představení na téma Santini odehraje v klášteře v Plasích divadelní spolek JEDL. K Santiniho výročí probíhá v Plasích také výstava prací studentů Fakulty designu a umění Západočeské univerzity.


Svatý Kopeček, 20. - 22. srpna

Odpustkové slavnosti

Hostem letošních Odpustkových slavností na Svatém Kopečku bude apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Bude hlavním celebrantem nedělní mše svaté.

Zpravodajství

Premiéra: 15.8.2023

Výroba: 2023