I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

5. 9. 2023

Zpravodajství

Premiéra: 5.9.2023

Výroba: 2023

REPORTÁŽE

Nový biskup ostravsko-opavské diecéze

V katedrále Božského spasitele byl do úřadu uveden nový biskup ostravsko-opavské diecéze. Doprovodili kněží, jáhni, Boží lid i biskupové jiných diecézí, představitelé ekumeny a mnozí hosté. Úvodní obřad vedl apoštolský nuncius a zazněla i slova apoštolského listu papeže Františka.


Nová školní budova ve Valašském Meziříčí

Nový školní rok ve Valašském Meziříčí začal prvního září v kostele Nanebevzetí Panny Marie děkovnou mší svatou. Následně arcibiskup Jan Graubner požehnal obnovenou budovu základní školy Salvátor. Bývalo v ní stavební učiliště, dnešní podobu získala rozsáhlou rekonstrukcí.


Festival v Praze u františkánů

V Praze na nádvoří kostela Panny Marie Sněžné byl prvního září zahájen šestý ročník ekumenického festivalu Take Care. Jeho smyslem je inspirovat k ekologickému obratu individuálnímu i kolektivnímu. Potrvá do 4. října, tedy po celé období úcty ke stvoření.


Školákům od srdce

Diakonie Českobratrské církve evangelické pořádá po celé republice ve spolupráci s obchodní sítí Tesco charitativní sbírku Školákům od srdce. Shromážděné školní potřeby budou předány dětem ze znevýhodněných rodin, které nastupují do škol. Pomoci lze celoročně také finančním příspěvkem na účet Diakonie.


Velkomoravský koncert

Náměstí Velké Moravy ve Starém Městě se už potřinácté rozeznělo Velkomoravským koncertem na podporu dostavby kostela Svatého Ducha. Tentokrát se představil Dětský folklorní soubor Dolinečka a scholy ze Starého Města, Velehradu a Uherského Hradiště. Spolu s Hradišťanem vystoupil Pavel Helan a česko-ukrajinský soubor Sonjašnyk.


Lhotecký běh

Farnost u kostela Panny Marie Královny míru v pražské Lhotce zve na sedmý ročník Lhoteckého běhu, který skrze sport otevírá místní farnost širokému okolí. Na své si přijdou milovníci nejrůznějších vzdáleností, k dispozici budou i hodně krátké trasy pro malé děti a jiné dosti dlouhé pro vytrvalce. Chybět nebude ani doprovodný program.


Minivláčky v Terchové

Modely vláčků v Terchové jsou sice malé, ale radost návštěvníkům dělají velikou.Z DIÁŘE

 

Moravskoslezský kraj, 5. – 28. září

Svatováclavský hudební festival

Začínající Svatováclavský hudební festival má na programu třiadvacet koncertů v sakrálních prostorách Moravskoslezského kraje. Díla mistrů zazní v přednesu významných sólistů a hudebních uskupení.


Praha, 6. -7. září

Výročí kostela sv. Mikuláše

Před 350 lety byl položen základní kámen kostela sv. Mikuláše na pražské Malé Straně. Výročí připomene koncert, přednáška a děkovná mše svatá. Slavit ji bude arcibiskup Jan Graubner.


Příbram, 9. září

Svatohorská šalmaj

Z náměstí v Příbrami vyjde dobový průvod na Svatou Horu k uvítání arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Až do večera bude pestrý program na dvou scénách, budou i ukázky řemesel a občerstvení.


Kunštát, 9. září

Pěší smírná pouť

Dvacátá pěší smírná pouť začne u hrobu zavražděného kněze P. Ladislava Kubíčka na hřbitově v Kunštátě. Vyvrcholí mší svatou v kostele P. Marie Bolestné ve Sloupu.


Žarošice, 9. září

Zlatá sobota

V Žarošicích bude celebrantem hlavní poutní bohoslužby se světelným průvodem pomocný biskup nitranský Peter Beňo. Poslední bohoslužba bude o půlnoci, kostel zůstane otevřený až do rána.


Zhůří u Javorné, 9. září

Výročí kříže smíření

Výročí vztyčení a požehnání kříže smíření si připomenou lidé na Šumavě na místě zaniklé obce Zhůří pod Javornou. Kříž připomíná padlé americké vojáky i vyhnané německé obyvatele.


Rajhrad, 9. září

Kanonizační proces Rosy Vůjtěchové

V Rajhradu bude ukončena diecézní fáze kanonizačního procesu Rosy Vůjtěchové. Po setkání u jejího hrobu bude mše svatá. Obřadu uzavření procesu bude předsedat biskup Pavel Konzbul.


Slavkov u Brna, 9. září

Pouť přátel Likvidace lepry

Pouť přátel Likvidace lepry bude v kostele Vzkříšení Páně ve Slavkově u Brna. Po mši svaté bude beseda o činnosti organizace a životě v zemích, kam putuje pomoc dárců od nás i ze Slovenska.

Zpravodajství

Premiéra: 5.9.2023

Výroba: 2023