I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

10. 10. 2023

Zpravodajství

Premiéra: 10.10.2023

Výroba: 2023

REPORTÁŽE


Setkání prvokomunikantů v Brně

V Brně na Petrově se také letos setkaly děti, které poprvé přijaly eucharistii. Tito prvokomunikanti byli u svého prvního svatého přijímání v minulém školním roce.


Cena Vize 97 pro Johna C. Lennoxe

Nadace Václava a Dagmar Havlových Vize 97 každoročně uděluje cenu myslitelům, kteří překračují tradiční rámec vědy. Vyzdvihuje ty, kteří se nekonvenčním způsobem zabývají základními otázkami poznání, bytí a lidské existence. Letošním laureátem se stal oxfordský profesor John Lennox.


Svátek sv. Václava v Londýně

Svatého Václava si připomínají krajané po celém světě. Společně jej oslavila také česká komunita při londýnském Velehradu. Slavnostní mší svatou zároveň zahájila aktivity nového školního roku.


Kostelík v horách

Chvalozpěv pravoslavných věřících rozezněl v Horní Lipové na Jesenicku Kostelík v horách i celé údolí, ve kterém se nachází. Lidé svými hlasy začali také tady slavit svátek patrona naší země, svatého Václava.


Adopce na dálku v plzeňské diecézi

Do konce října probíhají v celé republice Dny charity. Jsou příležitostí k poděkování i přiblížení charitní práce široké veřejnosti. Mnoha projekty pomáhají Charity také v zahraničí, dlouhodobě například Adopcí na dálku. Diecézní charita Plzeň se zaměřuje na země Latinské Ameriky - Bolívii, Peru, Paraguay a Ekvádor.


Vivat Priessnitz

Děkovnou mší svatou za Vincence Priessnitze a jeho rodinu začala v Jeseníku pouť k místu, kde před lety tehdy neobvyklé lázně začínaly. Obnovená Jelení koupel na Studničním vrchu byla slavnostně požehnána u příležitosti 224. výročí narození zakladatele dnes věhlasných lázní.


Zemřel P. Peter Leo Rúčka

V 69. roce života zemřel oblíbený kněz trnavské arcidiecéze P. Peter Leo Rúčka. Mše svatá s pohřebními obřady se konala v Šulekově, kde byl o. Rúčka správcem farnosti. Hlavním celebrantem byl trnavský arcibiskup Ján Orosch.
Z DIÁŘE

 

Olomouc, 12. října

Večer operních árií, duetů a písní

Benefiční koncert v arcibiskupském paláci v Olomouci podpoří Církevní dětský domov Emanuel ve Staré Vsi. Zazní operní árie, duety a písně Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho a dalších mistrů.


Brno, 12. října

a šli za ním

V Brně pokračuje cyklus přednášek historika Josefa Mikuláška o církevních řádech. Tentokrát bude věnovaná kanovníkům svatého Augustina, premonstrátům a antonitům.


Postoloprty, 15. října

Výročí posvěcení kostela

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech byl vysvěcen před 270 lety. Mši svatou k výročí bude slavit biskup Jan Baxant, Zpívat bude bývalý chrámový sbor Panny Marie Sněžné v Praze.


Králíky, 13. – 16. října

Dotkni se nebe

Perinatální hospic Dítě v srdci zve všechny, kteří se nějakým způsobem v životě setkali se smrtí miminka, na sedmou pouť rodičů, kteří přišli o dítě. Koná se na Hoře Matky Boží v Králíkách.


Praha, 14. října

Koncert Michala Szostaka

V kostele sv. Ignáce z Loyoly se uskuteční koncert věhlasného polského varhaníka Michala Szostaka. Ne programu jsou díla Bachova a Beethovenova a varhanní improvizace.


Kutná Hora, 15. října

Běh pro zvon

V centru Kutné Hory u kostela svatého Jakuba bude odstartován šestý ročník Běhu pro zvon. Bude mít několik kategorií a výtěžek bude věnován oblastní charitě na pomoc potřebným lidem.


Frýdek - Místek, 15. října

Velikáni klasicistní hudby

Skladby Haydnovy, Mozartovy a Beethovenovy zazní v Rytířském sále frýdeckého zámku. Přednese je flétnista Jan Ostrý a Benda Qaurtet v čele s houslistou Jakubem Černohorským.


Olomouc, do 29. října

Objektivem biskupa

Postůj, zda pochopíš Boží divy, tak zní podtitul nové výstavy v  Arcibiskupském paláci v Olomouci. Vystaveny jsou fotografie biskupa Antonína Baslera v dialogu s krajinomalbami z arcibiskupských sbírek.

Zpravodajství

Premiéra: 10.10.2023

Výroba: 2023