Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Zpravodajské Noeviny

17. 10. 2023

Zpravodajství

Premiéra: 17.10.2023

Výroba: 2023

REPORTÁŽE

Blahoslavená rodina Ulmových

V polském Těšíně uctili věřící ostatky blahoslavené rodiny Ulmových. V kostele sv. Máří Magdalény se konala mše svatá a po jejím skončení pokračovala další pobožnost.


700 let opatství starobrněnského

Klášter na Starém Brně založila před sedmi sty lety královna Eliška Rejčka. V rámci přeshraniční spolupráce uspořádalo opatství ve spolupráci se slovenskou obcí Bobrov konferenci s prohlídkami kláštera.


Cena Václava Havla za lidská práva

V Praze byl vyhlášen už jedenáctý laureát Ceny Václava Havla za lidská práva. Letos ocenění získal turecký disident a filantrop Osman Kavala, který si ve své rodné zemi odpykává doživotní trest vězení. K jeho poctě se v Pražské křižovatce konala konference o lidských právech v dnešní společnosti.


Denní stacionář v Kobeřicích

Rodinám na Hlučínsku pomáhá v péči o jejich blízké v pokročilém věku sociální služba DomA, tedy domácí asistence z Kobeřic. V Týdnu sociálních služeb navštívily seniorky a seniory v denním stacionáři děti a učitelky z mateřské školy z Rohova.


Ajťák Boží Carlo Acutis

K říjnovému svátku blahoslaveného Carla Acutise přinášejí sestry Paulínky mobilní aplikaci s tématickou novénou a dalšími modlitbami. Ajťák Boží se stává pro mnohé inspirací, jak v dnešním světě šířit radostnou zvěst evangelia.


Virtuální učebna biskupského gymnázia

Biskupské gymnázium v Ostravě má novou speciální učebnu virtuální reality. Je vybavená notebooky s jedinečnou technologií: Dvě kamery umístěné v rozteči očí snímají každé oko jednotlivě, takže program umožňuje mozku zpracovat vjem trojrozměrně.


Pohani

Do českých kin vstupuje film režisérky Olgy Dabrowské Pohani. Černobílé drama vychází z divadelní hry ukrajinské autorky Anny Jablonské. Divákům klade otázky po smyslu víry, rodiny i společenské morálky.Z DIÁŘE

 

Olomouc, 18. října

Bez filtru

K veřejné debatě se v Olomouci sejdou katolický biskup Tomáš Holub, evangelický farář Jakub Helebrant a husitská farářka Sandra Silná. Večer budou všichni tři sloužit ekumenickou bohoslužbu.


Praha, 19. října

Svátek sv. Lukáše

Evangelista svatý Lukáš je patronem lékařů a zdravotníků. Mši svatou k jeho svátku bude v pražské katedrále celebrovat arcibiskup Jan Graubner. V katedrále je uložena lebka sv. Lukáše.


Křenovice, 20. října

Aby všichni byli jedno

Na setkání slavkovské iniciativy smíření v jihomoravských Křenovicích je zvána široká veřejnost. Ekumenické bohoslužbě bude předsedat Mons. Václav Slouk. Na varhany bude hrát Martin Jakubíček.


Havířov, 20. října

Připrav se!

Modlitební večer v Havířově bude předcházet Diecéznímu setkáním mládeže. Po skončení bohoslužby v kostele sv. Anny bude následovat další společný program, jeho součástí bude i modlitba chval.


Praha, 21. října

Setkání varhaníků pražské arcidiecéze

Varhaníci pražské arcidiecéze se setkají ve Strahovském klášteře. Na zahájení promluví biskup Václav Malý, následovat budou přednášky. Program zakončí nešpory v bazilice.


Svatý Hostýn, 21. října

Svatohubertská pouť

Tradiční Svatohubertská pouť bude opět na Svatém Hostýně. Mši ssvatou bude celebrovat biskup Josef Nuzík. Pro děti i dospělé poutníky bude připravený pestrý doprovodný program.


Náměšť na Hané, 21. října

Malá pouť ke cti bl. Carla Acutise

Na „malou pouť“ ke cti bl. Carla Acutise jsou zváni všichni ministranti olomoucké arcidiecéze. Setkání naplní hry a přednášky, završí ho mše svatá s biskupem Antonínem Baslerem.


Moravský Beroun, 22. října

Koncert duchovní hudby

Benefiční koncert v opravované kapli v Sedmi Dvorech v Moravském Berouně podpoří další stavební práce. Vystoupí studentky a profesorky olomoucké Konzervatoře Evangelické akademie.

Zpravodajství

Premiéra: 17.10.2023

Výroba: 2023