I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

21. 11. 2023

Zpravodajství

Premiéra: 21.11.2023

Výroba: 2023

REPORTÁŽE


Orelští poutníci v Římě

V Opavě začaly bohaté oslavy 140. výročí založení českého gymnázia. Křesťanská sportovní organizace pořádala leteckou pouť do Věčného města. Vedle návštěvy památných míst absolvovali účastníci i neformální setkání či duchovní program.


Radujte se v naději

Děkanátní setkání mládeže přivedlo na Velehrad na sto dvacet mladých lidi z děkanátů Uherské Hradiště, Uherský Brod a Veselí nad Moravou. V prostorách Stojanova gymnázia společně oslavili Světový den mládeže, v letošním roce s mottem „Radujte se v naději“.


3Kino FilmFest

V Praze se konal desátý ročník filmového festivalu, který představuje filmy ze střední Evropy, tedy vedle domácí tvorby také snímky slovenské, polské a maďarské. Vítězem festivalu se stalo drama Hranice polské režisérky Agniezsky Holland, které bylo vyrobeno v české koprodukci.


140 let Mendelova gymnázia v Opavě

140. výročí prvního českého gymnázia ve Slezsku si na den studentstva připomněli pedagogové, absolventi i studenti Mendelova gymnázia v Opavě.


Pastýřské hudební nástroje v Terchové

K desátému výročí zapsání terchovské muziky na seznam UNESCO se v obci konala prezentace pastýřských hudebních nástrojů.


Život podle Emily

V působivém prostředí kina v Černošicích měl premiéru filmový dokument scénáristky a režisérky Pavly Slancové a kameramana Pavla Šobra „Život podle Emily“. Film líčí životní příběh manželky známého výtvarníka Zdeňka Milera, která se ve zralém věku vrátila ke své utajené lásce, k malířství.


Živá tradice králických betlémů

Řezbář Oldřich Čech patří k několika málo tvůrcům, kteří se věnují výrobě tradičních králických betlémů. V minulosti byly známé v celé Rakousko-uherské monarchii. Vedle klasických figurek dnes Oldřich Čech občas vyřezává i raritní kousky, třeba ledního medvěda nebo válečný kryt. Letos v létě byl oceněn titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje.kuláše, dnes sv. Jiljí, a pobili všechny, kteří v něm doufali najít spásu a ochranu.Z DIÁŘE

 

Praha – Barrandov, 23. listopadu

Svědectví o Jezulátku

Komunitní centrum kostela Krista Spasitele v Praze na Barrandově připravuje přednášku na téma Svědectví o Jezulátku. Lektorem bude Josef Šváb z misijního společenství Pražského Jezulátka.


Nepomuk, 23. listopadu

Předvánoční jarmárek

Tradiční jarmárek s prodejem vánočních předmětů a s vystoupením dětí z mateřské školy se koná v Nepomuku. Bude možné rovněž navštívit Svatojánské muzeum.


Velehrad, 24. a 25. listopadu

Dny otevřených dveří

Na dny otevřených dveří srdečně zve Stojanovo gymnázium na Velehradě žáky základních škol i jejich příbuzné, kamarády a známé. Zblízka budou moci nahlédnout do studia i školních prostor.


Praha, 25. listopadu

Janušův festival

Pátý ročník Janušova festivalu se uskuteční v prostorách Arcibiskupského gymnázia v Praze. Účinkovat budou dětské chrámové scholy a sbory, vystoupí také zpěvák a instrumentalista Michael Pospíšil.


České Budějovice, 25. listopadu

Setkání varhaníků, kostelníků, …

V Českých Budějovicích se uskuteční diecézní setkání varhaníků, kostelníků, lektorů a akolytů. Začne mší svatou v kostele Obětování Panny Marie, následovat budou přednášky a diskuse.


Stará Voda, 25. listopadu

Slavnost Krista Krále

Slavnost Ježíše Krista Krále prožijí také poutníci v kostele sv. Jakuba Většího a sv. Anny ve Staré Vodě u Libavé. Mši svatou v závěru liturgického roku bude celebrovat šternberský děkan P. Antonín Pechal.


Vrchlabí, 26. listopadu

Adventní jarmark

Adventní jarmark bude v kostele svatého Vavřince ve Vrchlabí. V kostele si zájemci vyberou adventní věnce či jiné vystavené výrobky a finančním darem pak podpoří chudé bohoslovce v Ugandě.


Velehrad, 26. listopadu

Literární pouť

Pátá literární pouť na Velehradě se zaměří na život a dílo kapucínského kněze a básníka Jiřího Jana Víchy. Její součástí bude i komentovaná prohlídka výstavy Muklovský Vatikán.

Zpravodajství

Premiéra: 21.11.2023

Výroba: 2023