Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Zpravodajské Noeviny

19. 12. 2023

Zpravodajství

Premiéra: 19.12.2023

Výroba: 2023

REPORTÁŽE


České betlémy v Římě

Před bazilikou svatého Petra je k vidění výstava „100 jesliček ve Vatikánu“. Letos jsou v ní také dva betlémy ze sbírek Muzea Jindřichohradecka. V Nepomucenu je i Jihočeský kraj představilo české velvyslanectví při Svatém stolci.


Chanuka ve stínu války

Patnáctého prosince skončil židovský svátek světla Chanuka. Tentokrát se nesl ve znamení války v pásmu Gazy, kterou vyprovokoval říjnový ozbrojený útok na Izrael. Poselství chanuky, tedy že světlo vítězí nad tmou, je v těchto dnech o to naléhavější. Už počtvrté se Chanuka slavila i v Praze v Riegerových sadech.


Dárky pro ukrajinské děti

Středisko pro uprchlíky z Ukrajiny ve Staré Bělé připravilo vánoční dárky pro ukrajinské děti. Mohly se z nich radovat, když jejich rodiče přebírali pravidelnou humanitární pomoc.


Vánoční hra 2023

Budova obce československé církve husitské v Praze-Vršovicích má ve svých zdech známé divadlo Mana. Už několik roků je místem, kde vršovický evangelický sbor pořádá slavnostní bohoslužby s vánočním divadelním představením dětí.


Adventní koncert v Hlučíně

V bývalém evangelickém kostele v Hlučíně zazněla v adventu hudba starých mistrů. Od dětství nevidomou sopranistku Pavlu Flámovou, absolventku proslulé Scholy Cantorum Basiliensis ve Švýcarsku, doprovodil na klavír Alexander Starý. Výtečné umělecké výkony ocenilo publikum ovacemi vestoje


Vánoční čas v košické věznici

Vánoční svátky obyčejně slavíme s blízkými lidmi, na kterých nám záleží. Mezi těmi, kteří tráví Vánoce bez jejich láskyplné přítomnosti, jsou vězni za zdmi košické věznice. Avšak ani na ně se nezapomíná. Folklorní hudební skupina Radost jim připravila vánoční atmosféru svými koledami a přáními.


Ostrava zpívala gospel

Ostrava letos opět zpívala gospel. Tedy přesněji gospelové koncerty. Během pouhých čtyř týdnů je nazkoušel sbor složený z více než stovky nadšených amatérů z Ostravy a okolí, kteří se sešli pouze pro tuto příležitost. V letošním roce slavil tento ojedinělý projekt 10 let.Z DIÁŘE

 

Nepomuk, 20. prosince

Ukradený betlém

V Nepomuku připravil školní pěvecký sbor Písnička a divadelní soubor Johánek představení nazvané Ukradený betlém. Koncert a divadlo s hudebním doprovodem se koná v kostele sv. Jakuba staršího.


Litoměřice, 22. prosince

Živý Betlém na Dómském náměstí

Na jeden z mnoha letošních živých Betlémů zve Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích. Tradiční příběh o narození Ježíška doprovodí průvod se zvířátky a vánoční koledy.


Zlín, 26. prosince

Živý betlém na náměstí Míru

Živý betlém připravují také dobrovolníci z farnosti sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně. Biblické postavy ztvární ochotníci z farnosti, hudební doprovod a zpěv zajistí farní schola. Chybět nebudou ani živé ovečky.


Praha, 28. prosince

Pouť Modliteb za nejmenší

Na pouť Prahou za potracené děti, jejich rodiče a lékaře zve iniciativa Modlitby za nejmenší. Začne mší svatou v kostele u Pražského Jezulátka, další zastavení budou na Strahově a v Loretě.


Praha - Stará Boleslav, 31. prosince

Pouť Via Sancta Mariana

Poslední den v roce se poutníci vydají po starobylé poutní cestě z Prahy do Staré Boleslavi. Pouť začne v poledne na Staroměstském náměstí a skončí mší svatou ve staroboleslavské bazilice.


Koclířov, 31. prosince

Poslední den roku

Poslední den roku v Koclířově bude zasvěcený Svaté Rodině. Mimo jiné bude letos poprvé noční program a mše svatá v kostele Fatimy, eucharistické procesí a svátostné požehnání přímo v Capelinhě.


Opava, do 31. prosince

S knížaty u stolu

Výstava v Opavě přibližuje zvyklosti u stolů a kuchyně středověkých vévodských dvorů v Opavě a Ratiboři. K vidění jsou třeba archeologické nálezy nebo předměty používané k přípravě jídel.


Praha, do 5. ledna

My tři králové jdeme k vám…

Před zahájením dalšího ročníku Tříkrálové sbírky zve česká Charita na výstavu fotografií Josefa Vrážela. Snímky o sedmi letech sbírky na Valašsku jsou k vidění v Galerii Českého rozhlasu v Praze.

Zpravodajství

Premiéra: 19.12.2023

Výroba: 2023