Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Hlubinami vesmíru s dr. Evou Markovou

Publicistika

Premiéra: 3.10.2009

První ženou mezi hosty našeho pořadu je první dáma české astronomie RNDr. Eva Marková, CSc., ředitelka Hvězdárny v Úpici a první předsedkyně České astronomické společnosti v její historii.

Dr. Eva Marková nám poodhalí své začátky v astronomii, mimo jiné se dozvíme, že od samého začátku po studiích na Matfyz (MFF UK) působí až do dneška na Hvězdárně v Úpici. Tato hvězdárna se právě dožívá 50 let, a proto se také krátce dotkneme jejího popularizačního i vědeckého programu. A tím je především výzkum Slunce.

Po exkurzi mezi hvězdy, kdy se dotkneme jejich klasifikace, se naše setkání s dr. Evou Markovou bude točit kolem Slunce. Velmi zajímavé jsou mimo jiné sluneční zatmění a jejich pozorování. Za těmi paní dr. Marková putovala nejen po Evropě, ale i do Ameriky, Afriky a  Asie. Byla i u úplného zatmění letos v Číně.

K čemu je důležité cestovat za zatměními, jaká ještě skrývá naše Slunce tajemství a čím může právě sledování zatmění pomoci?

Pohodlně se usaďme a přibližme se spolu s dr. Evou Markovou nejen k odpovědím na tyto otázky a nechme se okouzlit krásou naší nejbližší hvězdy i celého vesmíru.

Ke sledování zve autor pořadu Jindřich Suchánek

 

Pořad v archivu TV Noe

Publicistika

Premiéra: 3.10.2009