Želiv, kostel Narození Panny Marie
Jubilejní chrámy 2025
Kostel Narození Panny Marie v Želivě je součástí areálu tamějšího kláštera. Společně s ním byl v roce 2010 vyhlášen národní kulturní památkou České republiky. Současná podoba chrámu je výsledkem přestavby ve stylu gotizujícího baroka, která byla provedena v letech 1714–1720 podle projektu Jana Blažeje Santiniho.
Klášter s kostelem Narození Panny Marie byl založen roku 1139 pražským biskupem Otou spolu s českým knížetem Soběslavem a jeho manželkou Adlétou. Nejprve zde sídlila kanonie benediktinů, kteří přišli z kláštera v Sázavě. O několik desetiletí později museli benediktini klášter opustit a do Želivu přicházejí premonstrátští řeholníci ze Steinfeldu vedení opatem Gotschalkem. V následujících letech nastal velký rozkvět kláštera, ten přerušili až husité.
Santini přichází do Želivu v roce 1714, aby vypracoval projekt a následně až do roku 1720, kdy byl kostel dokončen, stavbu dozoroval.
Pokud jste ještě nikdy nebyli v Želivském klášteře nebo pokud rádi jezdíte v šlépějích Santiniho, navštivte jej právě teď.




