Hlubinami vesmíru s prof. Janem Paloušem, o galaxiích
Hostem je totiž specialista na výzkum galaxií Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. významná osobnost české astronomie. Je nejen vedoucím Oddělení galaxií a planetárních soustav Astronomického ústavu Akademie věd ČR, ale zároveň zastupuje tuto akademii v zahraničních institucích. Je členem také tzv. ESO council, nejvýznamnějšího orgánu ESO (Evropské jižní observatoře). Dozvíme se také, že v roce 2009 byl náš host zvolen viceprezidentem Mezinárodní astronomické unie, což je nejprestižnější astronomická instituce na světě.
V tomto díle našeho pořadu navštívíme observatoře ESO, která vlastní dnes nejvýkonnější astronomické dalekohledy světa umístěné na náhorních plošinách v Chile. Představíme si postupně observatoř na hoře La Silla s chystanou českou účastí ve spolupráci s dánskými astronomy, dále observatoř VLT (Very Large Telescope) na hoře Cerro Paranal s nejvýkonnějšími dalekohledy světa a observatoř ALMA, které se v současnosti buduje a bude nejvýkonnější v oblasti detekce velmi krátkých vln.
Po exkurzi na observatořích se vydáme ke galaxiím. Co je nového ve výzkumu? Jaké jsou hvězdné soustavy tvořící galaxie? Jaké jsou nové poznatky o tzv. kulových hvězdokupách? Co se děje při setkání galaxií?
Úžasné galaxie naplní také pokračování v druhém díle.
Ke sledování úchvatného vesmírného divadla zve autor pořadu Jindřich Suchánek.